2015. február 11. - El tudja képzelni, hogy milyen lenne úgy élni Magyarországon, hogy a szabadban hatalmas testű barlangi oroszlán kószálna, vagy egy autóúton egyszer csak átgyalogolna egy gigantikus méretű őstulok?
Ezek a fajok egykor elterjedtek voltak a Kárpát-medence területén, viszont mára már kipusztultak. Az ősi fajok eltűnésének több oka lehet, az egyik a klímaváltozás és az evolúció, valamint az emberi tevékenység hatása, ami a jelenkorban kimondottan főszerepet játszott az állatok kipusztulásában.
Németh Attila, a Paleontológiai Kutatócsoport és az MTA-MTM-ELTE biológusa, valamint Gálhidy László a WWF Magyarország Erdővédelmi Programvezető ökológus ismeretette meg, hogy egykor milyen fajok népesítették be a Kárpát-medencét. Például a tehén és a szarvasmarha őse a két méter marmagasságú őstulok volt.
Az őstulok Európától, Észak-Afrikán át egészen Indiáig volt megtalálható. Háziasítása valószínűleg nem Európában kezdődött, hanem valószínűleg a Közel-Keleten. Az utolsó példányokat a mai Lengyelország területén látták utoljára. 1637-re teszik az utolsó példány eltűnését, a faj kipusztulásának oka az emberi tevékenység, mégpedig a túlvadászás volt. A mai háziasított lovak a vadlovakból alakultak ki, így az első házilovak nem is tértek el alkatban és felépítésben a vadlovaktól. A vadlovak elterjedésükben folyamatosan húzódtak vissza Ázsia felé, Európából a rézkor tájékán tűnhettek el, az utolsó egyedeket Kína és Mongólia határán jegyezték a 19. században. Viszont a vadlovak származása kapcsán vitatkoznak a szakértők, lesarkítva két nagyobb táborba oszthatók a vélemények. Az egyik tábor azt vallja, hogy az Európából eltűnt vadló és az Ázsiában megtalált vadló alfaja a przewalski-ló két külön faj. A másik álláspont szerint egy területi elterjedésű fajból ered az európai és az Ázsiában megtalált vadló, csupán Európában kihalt. Ezt mondjuk alátámasztja a jégkorszak után fennmaradt francia barlangrajzokon megtalált ábrázolás, amin színezetében és arányaiban a przewalski-lóval megegyező jegyeket találtak. Másrészt a genetikai vizsgálatok is arra utalnak, hogy Európában és Ázsiában egy fajhoz tartozó egyedek éltek, amik adott régiók szerint eltérhettek bizonyos küllemi megjelenésben.
Európából olyan nagyragadozók tűntek el, mint a barlangi oroszlán, amely a Kárpát-medencében is megtalálható volt, viszont érdekesség, hogy legelőször európai szinten innen tűntek el, utoljára pedig Görögország területéről.
Nézzék meg az február 11-én az Egyenlítőt az OzoneNetwork tévén, melyben Németh Attila a Paleontológai Kutatócsoport és az MTA-MTM-ELTE biológusa, valamint Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdővédelmi Programvezető ökológus mesélnek az elmúlt tízezer év alatt megtalálható Kárpát-medencében egykor élő ősi fajokról, valamint a túlélőkről is.
http://videa.hu/videok/allatok/2015.02.11.-a-karpat-medence-nagy-c5TeuEf5JRyxUQT3