2014. április 24. - Elfogadta az Európai Parlament az inváziós fajok kezeléséről szóló jogszabályt, így Magyarországnak is lépéseket kell tennie a hazánkban nem őshonos akácfa ellen.
Ugyanakkor a fajta a méhészeten keresztül több ezer család megélhetését biztosítja, és a gazdálkodókat képviselő szervezetek szerint nem károkat okoz, hanem gazdaságilag az egyik legértékesebb hazai fafajtánk.
Magyarországon 350 ezer hektáron terül el akácos erdő, így hazánkban van a legnagyobb arányban jelen ez a fafaj az unió államai közül. Az akácnak ugyanis kedvez a nálunk jellemző laza homoktalaj. Az állami erdőkben 20 %, a magán területeken azonban ennél magasabb az akácosok aránya, ez azért is van, mert az akác az egyik legértékesebb, gazdaságilag leginkább használhatóbb fafaj. A környezetvédő szervezet, a WWF Magyarország szerint az akác egy olyan idegenhonos fafaj, amelyet az erdőirtások, túllegeltetés és drasztikus vízszabályozások által tönkretett alföldi tájba telepítettünk be, és amely hatalmas területeken okoz ökológiai problémákat, kiszorítva az őshonos fajokat. A gazdálkodókat képviselő és erdészeti szervezetek ezzel nem értenek egyet, sőt a fajta a méhészeten keresztül több ezer család megélhetését biztosítja, hiszen hazánk exportálja más uniós tagállamok számára is a jó minőségű akácmézet. A jogszabály kötelezi a tagállamokat, hogy akciótervet állítsanak elő azzal kapcsolatban, hogy hogyan gondolják kezelni a területükön terjedő, nem őshonos fajokat. A következőkben a múlt héten született jogszabályt még hivatalosan is jóvá kell hagynia a tanácsnak. Gyenes-Barta Gabriella