2014. június 25. - Idén 8. alkalommal kísérelte meg a Mount Everest megmászását oxigénpalack nélkül Klein Dávid hegymászó.
Klein Dávid viszont visszafordult 8700 méteren, így nem sikerült elérnie a 8848 méter magasan lévő csúcsra. Két-három évig biztos nem próbálja meg ismét, más hegyek megmászását tervezi. A Föld legmagasabb hegycsúcsa a Himalájában húzódó Mount Everest, vagy más néven Csomolungma, melynek tibeti jelentése „a Föld istenasszonya”.
Klein Dávid arról mesél az OzoneNetwork TV Egyenlítő című műsorában, hogy komolyan vette a felkészülést, viszont tengerszinten felkészülni nem ugyanaz, mint fent lenni 8000 méter magasan. Ilyen magasságban 2007-ben járt utoljára egy barátjával. A fiatal hegymászó nem tudta milyen állapotban van a szervezete a hét évvel ezelőttihez képest. Az Everestet azért nehéz megmászni, mert ritkább a levegő, ami a szervezetet borzasztóan megviseli. Az oxigénhiány csökkenti a szervezet fűtésteljesítményét, a kognitív funkciókat, és a mozgást is, és agy-, vagy tüdőödémához vezethet. A csúcs eléréséhez még 150 métert kellett volna megtennie Klein Dávidnak és társának, de a vívódások után belátta, hogy vissza kell fordulniuk. Nehéz volt meghoznia a döntést, de felismerte, hogy az állapota nem teszi lehetővé az előtte álló méterek legyűrését. Laikusok számára ez a 150 méter nem tűnik soknak, viszont ezen a terepen 4-5 órát jelentett volna még megtenni ezt a távolságot. Társa oxigénpalackkal vágott neki a csúcsnak, viszont egy hibás palack miatt nem maradt elegendő oxigénje, Klein Dávid pedig jó pár órával lassabban haladt a tervezetthez képest. Nem engedhették meg maguknak, hogy ilyen lassan haladjanak.
Nézzék meg a mai Egyenlítőt, melyben Klein Dávid hegymászó arról is mesél, hogy miért játszik fontos szerepet egy mászótárs.
http://videa.hu/videok/nagyvilag/2014.06.25.-klein-david-geomorfologia-5h6sTfzybVLhGwXd