2014. július 4. - Gondolta volna, hogy a jövőkutatás egy létező tudományág?
Első hallásra hihetetlennek tűnik, és a legtöbben valami science fictionnel kapcsolatos dologra gondolnak, vagy legalábbis arra, hogy hogyan lehet kutatni azt, ami még meg sem történt. Hogy mi is az a jövőkutatás, és hogy mivel is foglalkozik pontosan, az Unesco jövőkutatási vezetője, Riel Miller mesél az Egyenlítő című műsorban.
A jövőkutatás egy olyan terület, amely különböző tudományágakat foglal magába. A jövőkutatás egy olyan terület, ami már évek óta létezik, és különböző diszciplínák széles skáláját öleli fel. A jövőkutatás egyik fő szempontja az üzemeltetési irányításhoz köthető, és olyan eseményekhez, mint a normandiai partraszállás megtervezése a második világháború idején, amikor is rájöttek arra, hogy mindenre kiterjedő terveket lehet készíteni. Aztán a szovjet tervgazdálkodásban is öt évre vagy még hosszabb időre terveztek, és így a tervezés a tanulmányozás fontos területévé vált. Manapság a jövőkutatás változik, mert ráébredtünk, hogy már egy másik világban élünk. Így a jövőkutatásnak már szerepe van abban, hogy az emberek megértsék a komplex, éppen létrejövő valóságot. Riel Miller arra mutat rá, hogy a jövő a jelen gyakorlataiban mutatkozik meg, és a megismert tapasztalatok alapján a tervezésről szól, viszont ebben fontos szerepe van a képzelőerőnek is. Gondoljunk bele, hogy ha van egy célunk, vagy vágyunk, akkor elkezdünk azon gondolkodni, hogyan érjük el. A tervezés fázisában pedig különböző módszerekhez, és gondolkodási módokhoz folyamodunk.
Riel Miller a mai Egyenlítő című műsorban érthető példákon keresztül hozza közelebb hozzánk, hogy hogyan is működik ez a tudomány.