2014. október 6. - Talán megdöbbentő, hogy a városi galambok tulajdonképpen elvadult házigalambok, ami az emberi tenyésztésnek köszönhető.
Némethné Grudl Beáta galambtenyésztő a díszgalambokat és történetüket mutatja be, de elmeséli, hogy a háború idején 25 ezer postagalambot használt a hadsereg, amiket a háború után szélnek eresztettek, és ezek párosodtak az elvadult galambokkal. Az, hogy a városban elszaporodtak a galambok, tulajdonképpen annak köszönhető, hogy ott könnyebben találnak élelmet ezek az állatok. De térjünk rá a díszgalambokra Némethné Grudl Beáta segítségével!
Az indiai pávagalamb egyes források szerint Kuvaitból származik, és egy kitenyésztett fajról van szó. Az 1920-as években került Amerikába, de nem díszállatként, hanem kígyóeledel gyanánt. Viszont a gondozók nagyon szép állatnak tartották, így nem adták oda őket a hüllőknek, hanem hazavitték szaporítani az egyedeket. Az 1950-es években kerültek Németországba, majd onnan terjedtek el Európa szerte, így Magyarországra is. Hazánkban csupán 1976-tól tartják számon önálló fajtaként az indiai pávagalambot. A pávagalambok családjában létezik amerikai pávagalamb és magyar pávagalamb is, ezek őse az indiai pávagalamb. A magyar fodrosgalambok az 1600-as években kerültek Magyarországra, valószínűleg Ázsiából, és a tenyésztésnek köszönhetően az egyik legrégebbi magyar galambfajként van számon tartva. A különbség a mezei galamb és a pávagalamb között a tollalakzatban keresendő. Legszembeötlőbb különbség a kormánytollak – azaz farktollak - jelentősen eltérő számában van. Egy mezei galambnak 12, míg a pávagalambnak 25-35 között mozog a farktolla, és úgynevezett támasztótollakkal is rendelkezik, hogy a kormánytollakat meg tudja tartani. Amitől különleges még az indiai pávagalamb, hogy nincsen fartőmirigye. A fartőmirigy arra szolgál, hogy a madarak bezsírozzák a tollazatukat, hogy lepergesse a vizet. A díszgalambok nem képesek nagyobb távolságokat megtenni, csupán a háztetőre tudnak felrepülni, de Némethné Grudl Beáta szerint leginkább volierben célszerű tartani ezeket a díszállatokat.
Ha kíváncsiak, hogy miként kell szakszerűen kézbe venni egy galambot, valamint további érdekességeket szeretnének megismerni a díszgalambok világából, akkor nézzék meg október 6-án az Egyenlítő című műsort az OzoneNetwork tévén.
http://videa.hu/videok/allatok/2014.10.06.-diszgalambokallati-erdekessegek-xLywEa2jAoz3ZJij