2015. szeptember 16. – Magyar erdész szakemberek a világ körül
Az Amerikai Ökológiai Társaság ez év augusztus 10-14 között tartotta 100 éves jubileumi kongresszusát. Ez alkalommal tartottak ülést a származási kísérletek hasznosításának eredményeiről. A nyolc felkért előadó közül az egyik Mátyás Csaba akadémikus, aki tulajdonképpen az egészet kitalálta 25-30 évvel ezelőtt, egy kanadai ösztöndíjas tartózkodás alatt, Torontóban.
A kísérleteket fel lehet használni a klímaváltozás-hatás szimulálására vagyis ez az egyetlen konkrét lehetőség a „jövőbe látni”.
Mi hangzott el az Ökológiai Társaság plenáris ülésén? Van-e üzenet például a természetvédők nagyon eltérő hozzáállása a „vegetáció rekonstrukció” kérdésében.
Új-Mexikóban, a klímaváltozás egyik frontországában a felmelegedés ottani hatását tanulmányozta.
Új-Mexikó szélsőséges viszonyai (a horribilis erdőtüzek) mennyiben szolgáltatnak információt a hazai erdőkezelés számára?
Borovics Attila igazgató (ERTI) a kanadai tapasztalatokról, British Columbia – Vancouver szigetén látottakról, marokkói élményeiről, az Atlasz hegység cédruserdőinek pusztulásáról számol be.
Laoszi útján tapasztaltak szerint a fenntarthatatlan erdőgazdálkodás elszomorító, ijesztő példáit, erdőirtást, de iparosítást és városiasodást is látott.
Mongóliai élményei az ottani tajgai, magashegységi erdők haldoklásáról szólnak: csak 270 mm/évi csapadék, általában a szárazodással, a túlhasználat jeleivel találkozott.
Az OzoneNetwork TV 2015. szeptember 17-ei, csütörtöki, 23 órakor kezdődő adásában láthatók.