2015.10.20. - Zéro szén-dioxid kibocsátás 10 éven belül - több szakember szerint is erre lenne szükség - a Balaton környékén.
Egy keddi siófoki konferencián arról beszéltek: a megfelelő erdőgazdálkodással jelentős mértékben lehetne csökkenteni a levegő szennyezését, ugyanis a megfelelő fafajok sok káros anyagot tudnak elnyelni. Emellett az emberek környezettudatos viselkedésére is szükség van.
A partot nyaldossa a Balaton. Nem csak az óriási szél miatt akar kilépni a medréből, hanem az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt is. Annyi eső esett ugyanis a térségben, hogy már alig marad meg mederben a víz. Ezeket a felvételek pedig pár éve készítettük, akkor arról tudósítottunk, hogy egyre kevesebb víz van a Balatonban. Sokan attól féltek, hogy teljesen kiszárad. Mindkét jelenség oka a korunkat jellemző klímaváltozás. Ennek egyébként egy másik jele, hogy a Balaton élővilágában új fajok jelennek meg, régiek pedig szinte teljesen eltűnnek, mondta a témában rendezett siófoki konferencián a Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa, Balogh Csilla.
Balogh Csilla, tudományos munkatárs, Balatoni Limnológiai Intézet:
- A felmelegedés, egy esetleges pár fokos hőmérséklet változás is lephetővé teheti új fajok betelepedését, illetve megváltoztat ezen fajoknak a különböző életfolyamatai, mint például a szűrésük intenzívebbé válhat, illetve a lárvák képződése korábban megkezdődhet egyes fajok esetében, tehát ilyen szempontból lehet hatással a globális felmelegedés.
Szakemberek szerint, megfelelő odafigyeléssel lassítható a klímaváltozási folyamat. Ennek egyébként egyik legnagyobb okozója a magas szén-dioxid kibocsátás, ezt kellene csökkenteni, véli a Molnár Gábor a Balatoni Integrációs Kft. ügyvezetője.
Molnár Gábor, ügyvezető igazgató, Balatoni Integrációs Kft.:
- A Balaton térségében nincsenek nagy erőművek, nagy ipar, ami szén-dioxid kibocsátó lenne, de maga a közlekedés is egy ilyen eszköz. Terveink között szerepel, hogy a Balaton térségében az elektromos mobilitás megvalósuljon. Elektromos hajók, elektromos kerékpárok, elektromos autóknak egy fajta minta régiója legyen.
A szakember szerint ez egy költséges megoldás, azonban napi odafigyeléssel megóvhatjuk a környezetünket. Molnár Gábor hozzátette: azt szeretnék elérni, hogy a Balaton térségében nullára csökkentsék a szén-dioxid kibocsátást.
Molnár Gábor, ügyvezető igazgató, Balatoni Integrációs Kft.:
- A tó tekintetében az algák felveszik a szén-dioxid, de a növényzetből az erdők meghatározóak a Balaton térségében nagyon sok erdő található. Egy erdőgazdálkodással, megfelelő fa fajok kiválasztásával jelentős csökkenés érhető el eleve a szén-dioxid kibocsátásban. Tehát mind a két oldalról jelen van a Balaton térségében. Tudunk növelni még a szén-dioxid elnyelő képességén a térségnek és csökkenteni a szén-dioxid kibocsátásunkat, vannak még lehetőségeink.
A Balatoni Inetgrációs Kft. reményei szerint 8-10 éven belül el tudják érni, hogy nullára csökkenjen a káros anyag kibocsátás. Ebben egyébként különböző pályázati lehetőségek is segítenek majd. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 1153 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre a klímaváltozásra való felkészülésre. Pályázni az idei év végéig lehet, de már most szűkösnek látszik a keret - hangzott el a konferencián.