2015. november 12. - A 2009-es erdőtörvény szerint a védett és közjóléti erdőkben 10 évente növelni kell a folyamatos erdőborítás elnevezésű üzemmódban kezelt területek nagyságát. Itt a természetjárók nem találkoznak majd tarvágással, az erdő képe az erdészek munkája után sem lesz feltűnő. Fontos cél, hogy az erdő jobban ellenálljon a klímaváltozásnak. A Szombathelyi Erdészeti Zrt. és az Országos Erdészeti Egyesület a folyamatos erdőborítás gyakorlatáról szakmai napot tartott.
2-3 fát kivettünk ebből a kb. 60 éves cseresből. Mivel kivettük ezeket a fákat, ezzel lehetőséget adtunk a fénynek, hogy ebbe a lékbe bejusson. Ennek hatására a növényzet megeredt.
Bakó Csaba, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. erdészeti igazgatója azt mutatja, léket vágtak az erdőben, hogy a kis magoncok fényhez jussanak, ami segíti a növekedésüket. A folyamatos erdőborítás üzemmódban fontos szerepe van az erdő önmegújító képességének. Ahhoz viszont, hogy az erdő gazdasági haszna se csökkenjen, szükség van az erdészek munkájára.
Bakó Csaba erdészeti igazgató, Szombathelyi Erdészeti Zrt.
Gyakorlatilag úgy jutunk faanyaghoz, és úgy valósul meg az erdő felújítása, hogy közben nem kerül levágásra nagyobb erdőrész, hanem csak kisebb lékek, ill. a köztük lévő erdőből is veszünk ki fát. A faanyag termelés is biztosított és az erdőkép is megőrződik.
A folyamatos erdőborítás módszerének alkalmazásáról a 2009-es erdőtörvény rendelkezik. A cél az, hogy olyan erdőt hagyjunk utódainkra, mint amit elődeinktől kaptunk – fogalmazott a szakmai napon a kormányhivatal osztályvezetője.
Balogh Csaba osztályvezető, Vas Megyei Kormányhivatal
Ennek egyik módja a folyamatos erdőborítást alkalmazó gyakorlat, ami nem mindenhol alkalmazható, de az erdeink jó részében igen. Tulajdonképpen az erdők klímaváltozással szembeni ellenállása, netán a biológiai sokféleséget is jobban szolgálja talán, mint a vágásos üzemmódú erdőgazdálkodás.
A régi-új módszert alkalmazó erdészek munkáját az Erdészeti Kutatóintézet munkatársai különböző kísérletekkel segítik.
Kampel József tudományos segédmunkatárs, Erdészeti Tudományos Intézet
A lékekben zajló felújulási folyamatokat követjük nyomon.- Regisztráljuk a csemeték megjelenését. Fafajonként az egyedszámot, ill. magassági fejlődésüket.- 29.35 ezzel az erdő megújulásának folyamatára és elégségességére kívánunk megállapításokat tenni.
A Szombathelyi Erdészeti Zrt. és az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett szakmai napon az eddigi tapasztalatokat is összegezték.