2016. január 15. - Buenos Airesben élő magyarokról már hallottunk, de chacói magyarokról szinte semmit sem tudunk.
Argentína egyik legszegényebb tartományában ugyanis élnek magyar leszármazottak. A másfél milliós lélekszámú Chacó Buenos Airestől északra fekszik, nagyjából 1000 kilométerre.
Zsonda Márk néprajzkutató az egykor teljesen ismeretlen ottani magyarsággal hatalmas eredményeket ért el. Zsonda Márk elmesélte, hogyan is kerültek magyarok a dél-amerikai országba. Első világháborús emigránsok leszármazottai élnek ebben az agrártartományban. A Trianon után elcsatolt országrészekből mentek el a magyarok. A mai Erdélyből, Szlovákia területéről, Délvidékről is kivándoroltak magyarok, mert nem akartak az elcsatolt országrészek utód országaiban élni és nem akartak háborúba menni magyarok ellen a II. világháborúban. Államközi szerződések révén is kiutaztak Argentínába, vasútépítéshez ezer magyar férfit rendeltek, valamint az őserdők irtásában is részt vett öt-hatszáz magyar család. Azért sem tudtunk eddig sokat a chacói magyarokról, mert az ott élőknek Buenos Airesszel sincs sok kapcsolatuk, valamint 1945-től 1990-ig teljesen megszakadt a kapcsolatuk az anyaországgal. Kiemelkedő probléma még, hogy Chacó tartomány az egyik legszegényebb terület Argentínában, és sosem volt annyi pénzük, hogy ellátogassanak Magyarországra. A negyedik probléma pedig az volt, hogy a volt Csehszlovákia, a volt Románia, a volt Jugoszlávia nem támogatta, hogy magyar leveleket küldjenek ezekbe az országokba, így a levelezés korlátozásával megszakadt a kapcsolat a család és a rokonok között.
Ha kíváncsiak, hogy hogyan élnek a magyarok Chacóban, akkor nézzék meg az Egyenlítőt 01.15-én este 11 órától az OzoneNetwork tévén. Az epizód vendégei Zsonda Márk néprajzkutató és Katona Mirko chacói magyar fiatal.
http://videa.hu/videok/emberek-vlogok/2015.01.15-chacoi-magyarok-yGpy6LKK2ABsUU3G