2016. február 29. - Méder Áron vitorlázó és vitorlásoktató tíz éve egyedül indult földkerülő útjára hajóján.
Az utat három év alatt tette meg a vitorlázó, akit ma már nem vonz egy hasonló extrém vállalkozás. Áron ritkán vitorlázik már egyedül. Manapság az motiválja, hogy tudását és tapasztalatait továbbadja a tanulni vágyóknak.
Méder Áron egészen fiatalon, 9-10 évesen szeretett bele a vitorlázásba. Az első pár évet a Balatonon töltötte, majd gimnáziumi évei elején már az Adrián szelte a vizeket. A vitorlázást az édesapja szerettette meg vele. A villamosmérnöknek tanult Áron az egyetem alatt vízimentőként is dolgozott, tavasszal és ősszel pedig hajókarbantartással is foglalkozott. Ezeket az ismeretek pedig mind hasznosította a földkerülő útján.
Áron egy 1970-ben épített vitorlással, a Carinával utazta körbe a világot. A Carina egy 2,2 méter széles tavi hajó, ezért jóval nagyobb kockázatot jelentett az út, de a vitorlázó szakemberek – köztük édesapja – is megerősítették abban, hogy a vállalkozását nem lehetetlen megcsinálni. Mivel a kis vitorlás tavi hajó volt, Áron felújította, felszerelte és megerősítette.
2006 szeptemberében Szlovéniából, Koper kikötőjéből indult útnak, és míg meg nem érkezett a Fidzsi-szigetekre, addig folyamatosan javítgatta a hajót és a műszereket. A Fidzsi-szigeteken fél évig tartózkodott, mivel az óceánon ciklonok voltak, ezért nem tudott tovább haladni. Este hattól reggel hatig kormányzott, nappal pedig az autopilot irányította a Carinát. Mivel több, mint 30 éves vitorlákkal vágott neki az útnak, folyamatosan varrnia kellett, míg Panamában magyar vitorlagyártóktól nem kapott teljesen új vitorlákat.
Méder Áron számára az egész utazás a természet közelségről szólt, arról, hogy kiszakadt a megszokott környezetből. A Carinán nem volt sem sütő, sem hűtő, így korlátozottak voltak az étkezései és tengervízzel tisztálkodott. Áron szerint a kényelmet néha jó feladni, mert jön valami más helyette. A földkerülő szólóvitorlázó szerint az emberek túlságosan felértékelik a komfortot, pedig ha nincs meg a kényelem, akkor egy teljesen új világot ismerhetünk meg. A leghosszabb idő, amit a világóceánon töltött egyhuzamban 51 nap volt. Elmondása szerint a legrosszabb ebben csupán az volt, hogy a mozgáshiány miatt fájtak az izületei.
Nézzék meg február 29-én este 11 órától az Egyenlítőt az OzoneNetwork tévén, melynek vendége Méder Áron földkerülő szóló vitorlázó és vitorlásoktató lesz.
http://videa.hu/videok/emberek-vlogok/2016.-februar-29-meder-aron-nemlZkoCPIk8qAC3