2016. július 6. - A Big Jump, azaz a Nagy Ugrásnak keresztelt programmal a WWF Magyarország a folyók, a mellékágak, a holtágak és a vizes élőhelyek rossz állapotára, a folyó és az emberek közötti kapcsolat megszakadására kívánja felhívni a figyelmet.
Ennek keretében 2005-ben 22 ország 31 folyójába ugrottak be az emberek egyazon pillanatban. Akkor 250 000 ember csatlakozott, és ugrott vízbe Európa-szerte!
Magyarországon először 2008-ban rendezték meg a Nagy Ugrást. Két helyszínen, a Nagykörűben és Tiszatarjánban. A cél az volt, hogy felhívják a figyelmet a Tisza árterének állapotára. A másik nem titkolt szándék pedig azt volt, hogy a programból hagyományt is teremtsenek. Ez sikerült is! 2015-ben például a régiós országok közül hazánkban volt a legtöbb helyszín, összesen 15 településén lehetett csobbanni. Legközelebb július 10-én délután 3 órakor lehet ugrani, szintén 15 településen. Idén újra csatlakozott a kezdeményezéshez Nagykörű is, azaz az első hazai Nagy Ugrás helyszíne. Valamint ugyancsak hagyományos csatlakozónak számít a tavaly már sikeres és jó hangulatú csobbanásoknak otthont adó Törökszentmiklós, Sződliget és Sajóörös is. Csobbanjon mindenki, aki szerint Magyarország a folyók országa!
Az OzoneNetwork Egyenlítő című műsorának csütörtöki vendége Zanin Éva a WWF Magyarország kommunikációs munkatársa elmondta a kezdeményezés célja, hogy segítsen az embereknek újból rátalálni folyóikra. Rá kell venni a városlakókat, hogy vegyék ismét birtokukba vizeiket, illetve a program célja az is, hogy újból életre keltse azt az erős kapcsot, amely valaha összekötötte az embereket a vizes életterekkel. A legnagyobb probléma, hogy a 20. század megfeledkezett a folyóiról. Szemét-lerakóhelyként szolgáltak, szennyezetté és veszélyessé váltak, sőt, a megközelítésüket is gyakran tiltották. Szerencsére a kilencvenes években sokan, sok helyen nagy lendülettel láttak neki a folyók megtisztításának és helyreállításának. A 21. század felelősségteljesen gondolkodó embere már kötelességének tekinti tisztelni a folyókat, velük együtt élni, állapotukat helyreállítani, saját terüket visszaadni, és a vizek minőségét mindenhol javítani. Mutassuk meg tehát egy csobbanással idén is, hogy minden patak, minden folyó fontos.
http://videa.hu/videok/ozonenetwork/emberek-vlogok/07.07-nagy-ugraszaj-clTNls3T16jnnGJB