2016. szeptember 14. - A klímaváltozás már nem csak a mezőgazdaságban, hanem az erdőgazdálkodásban is érezteti hatását. A folyamatnak az első nagy áldozata a luc fenyő lehet, hiszen az állományok az elmúlt években Európa-szerte jelentősen csökkentek. Az erdőtelepítések és a klímaváltozás stratégiai összefüggései címmel rendeztek a hétvégén nemzetközi konferenciát.
Miként lehet a klímaváltozás negatív hatásait kiküszöbölni az erdőtelepítésekben, milyen fajokat kell most telepíteni ahhoz, hogy erős, ellenálló erdők legyenek 40-50 év múlva is Európában – ezekre a kérdésekre keresték a választ 8 ország szakemberei azon a nemzetközi konferencián, amelynek terepét a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Acsád-Cikotai magtermesztő ültetvénye adta.
Kárpáti Béla elnök, Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács
Nem mindegy, hogy egy csemetekertből milyen szaporítóanyag, milyen csemete, milyen mag kerül az erdőbe. Ha nem megfelelő fafajt, vagy alfajt választunk, akkor annak az lesz az eredménye, hogy 30-40 év múlva beteg, gyönge erdőink vannak.
Elhangzott: Magyarországon Zala és Vas megyét érinti leginkább a klímaváltozás.
Bakó Csaba erdőgazdálkodási igazgató, Szombathelyi Erdészeti Zrt.
Az elmúlt 20 évben Vas megyében a 2500 hektáros lucfenyő állomány a felére csökkent. A 90-es években volt egy nagymértékű száradás, aztán a 2000-es évek elején, és most már ez a csúcsot is elérte, már a nagyon fiatal lucosok, a 10-15 éves lucok is száradnak, pusztulnak el.
Európa számos országában küzdenek hasonló problémákkal. Az erdőtelepítéssel foglalkozó szakembereknek első ízben szerveztek ilyen konferenciát, ahol személyes tapasztalatcserére is lehetőség nyílt.
Peter Holík elnök, Szlovákiai Erdészeti Csemetermelők Szövetsége
Szlovákiában is tapasztaljuk a klímaváltozás hatásait. A Tátra alatt ma már jól nő a kukorica, 30 éve ott csak krumplit tudtak termelni. A lucfenyő állományunk az elmúlt 10 évben 60 ezer hektárral csökkent. Más fafajokat kell ültetnünk. Nagyon jó, hogy most tapasztalatot cserélhetünk, és tanulhatunk más országok szakembereitől.
Az elmúlt évtizedekben csökkent a csapadék mennyisége, és 1,5 fokot emelkedett az átlaghőmérséklet.
Mátyás Csaba genetikus, erdész akadémikus
Látjuk ezt a száradásnak nem elég ellenálló helyi populációkat, mert kimegy alóluk a klíma, tehát odébb kell vinni a fajokat, de van egy másik megoldás, éppen az erdei fáknak a rendkívül széles változatossága teszi lehetővé, hogy ugyanabból a fajból, ellenállóbb, más populációkat behozni.
A szakmai program Közép-Európa legnagyobb összefüggő erdőtömbjében, a Farkaserdőben folytatódott, ahol azt vizsgálták, miként reagál a tölgy a klímaváltozásra.