2016. november 3. - Budapest mindmáig a világ egyetlen olyan fővárosa, amelynek a lakóterülete alatt barlangok, sőt jelentős kiterjedésű, különleges képződményekkel díszített barlangrendszerek találhatók. Pontos számot nehéz mondani, de több száz barlang található a budai oldalon. A budai barlangok leglátványosabb képviselőit Budapest II. és III. kerületében, a Szépvölgy-Rózsadomb felszíne alatt találjuk.
Az OzoneNetwork csütörtöki Egyenlítő című műsorának vendége Adamkó Péter, barlangkutató elmondta Magyarországon a barlang definíciója szerint egy önálló természeti képződmény, ami ember által járható és 2 méternél hosszabb természetes üreg. Míg Franciaországban ez a méret 10 méter. A Budai-hegység barlangjait kevés kivétellel hévizes eredet jellemzi és ez formájukban, kitöltésükben határozottan felismerhető. A barlangok nem hosszú, folyosószerű üregek, hanem a kőzet tektonikus hasadékait, repedezettségét követő rendkívül bonyolult alaprajzú labirintusok. Díszeik a hidrotermális eredetű ásványok.
A legismertebb budai barlangok egyike a Pál-völgyi-barlang, amelynek 500 méteres, korszerűen kiépített szakaszán meseszerű cseppköveket, különleges sziklaalakzatokat, csillogó kalcitkristályokat és ősi kagylólenyomatokat csodálhat meg a látogató. A barlang felső szakaszai márgában, alsóbb részei nummulinás mészkőben képződtek. A Szemlő-hegyi-barlang szintén mindenki számára ismert, falait vastag paplanként borító ásványkiválások változatos formái földalatti virágoskerthez hasonlóvá varázsolják a barlangot. Megfigyelhetjük itt a hévizek által kialakított barlangokra jellemző képződményeket, mint amilyen az apró, több rétegű gömbökből álló borsókő, a nagyobb karfiol, vagy a gömbüst nevű kerekded bemélyedés.
http://videa.hu/videok/ozonenetwork/emberek-vlogok/11.03-budai-barlangok-REwbHl3DemUZUSPn