2016. november 9. - Az ökológiai gazdálkodás a talajok és az élővilág épségének, az emberek egészségének megőrzését célzó élelmiszertermelési rendszer.
Természetes folyamatokon alapul és kerüli az olyan káros hatású anyagok, mint a szintetikus növényvédő szerek, a műtrágyák és géntechnológiával módosított szervezetek alkalmazását. Az ökológiai gazdálkodás ötvözi a hagyományt, a tudományos kutatást és az innovációt. Így törekszik a környezet megóvására, és az egészséges életformát elősegítő mezőgazdaság megteremtésére.
Az ökológiai gazdálkodás a világ legdinamikusabban fejlődő mezőgazdasági rendszere. Az Európai Unióban az elmúlt mintegy 25 évben az ökológiai művelés alatt álló területek nagysága 125 ezer hektárról 10 millió hektárra nőtt, a termelő gazdaságok száma pedig 8 ezerről 260 ezerre. Napjainkban az EU mezőgazdasági területének mintegy 5,5 százalékán folyik ellenőrzött ökológiai gazdálkodás.
Az OzoneNetwork szerdai Egyenlítő című műsorának vendége dr. Dexler Dóra Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet főigazgatója elmondta az intézet 2011 nyarán jött létre. Célja, hogy előmozdítsa a hazai bioágazat gyakorlatközpontú kutatás-fejlesztését, növelje tudományos megalapozottságát, széles körű ismertségét és elismertségét. Hazánkban az ökológiai ellenőrzési rendszer keretében több mint 2000 vállalkozás állít elő élelmiszert körülbelül 125 ezer hektárnyi területen. A globális környezeti, társadalmi és gazdasági kihívások hatására az ökológiai mező- gazdaság és élelmiszeripar kutatása és fejlesztése a tudományos világ kiemelkedő jelentőségű területévé vált. Magyarország számára az ökológiai gazdálkodás a hazai mező- és élelmiszergazdaság megújulásának és hosszú távú fenntarthatóságának egyik legnagyobb lehetősége.
http://videa.hu/videok/ozonenetwork/emberek-vlogok/11.09-okologiai-mezogazdasag-8bupqQfdv4m9BpvD