Tudományos ismeretterjesztő sorozatot láthatnak a gerinctelenekről az m1 nézői vasárnap koraesténként, David Attenborough kalauzolásával. Udvarló farkaspók, felhőkarcolót építő termeszek, állattenyésztő hangyák. Rovarok, kérészek, nünükék, giliszták, csigák, darazsak...
Egymásra utaltság, fortélyok és ravasz ösztönök a gerinctelenek világában. Az egyéni módszerek a jobbak, vagy a szuperkolónia ereje? Lámpahordó kabóca és egy lepke különös légyottja. Fénylő gyöngysor, saját nyélen ülő peték, selyemszálból szőtt sátor, selyemgallércsapda, sőt, háromdimenziós pókháló. Lenyűgöző lassított képek a selyemszövés technikájáról.
Belegondoltunk-e valaha is abba, hogyha a gerinctelen állatok eltűnnének az életünkből, összeomlana a szárazföldi ökoszisztémánk? Miért tudunk sokkal kevesebbet róluk, mint a gerincesekről? Ideje mélyebben megismerkedni velük! A mikrovilág filmezése a legújabb technikai eszközökkel olyan közelségbe hozza ezeket a lényeket, ahogyan kevesen láthatjuk őket.
A Bensőséges kapcsolatok című részben a hangyák a levéltetvek mézharmatját szívogatják, a katicabogár pedig levéltetvekkel táplálkozik. Ilyen kapcsolatok nemcsak a rovarok között léteznek, hanem kiterjedtek a növényekre is. A rovarok nem csupán táplálkoznak velük, hanem fondorlatos módon ki is használják őket. Erre látunk sokféle, meghökkentő példát. A fehér karolópók és a tollaslábú rablópoloska példája bizonyítja, hogy a kihasználás és a megtévesztés milyen sikeresen működhet a gerinctelenek világában.
A sorozat következő része a szuperközösségekkel foglalkozik. A nagy, egyivarú család megjelenése volt az első lépés a sokmillió egyedet számláló rovarkolóniák kialakulása felé. Az ázsiai mézelő méhek mézvédő rajánál nagyobb a vöröshangyák fészke. Megtudjuk, mi történik a szuperkolónia életében, hogyan épül fel, hogyan táplálkoznak, szaporodnak és védik meg otthonukat, ha veszély fenyegeti a hangyákat.
Az állandó otthont építő termeszek világa is feltárul előttünk, és végül tanúi lehetünk egy horrorisztikus jelenetsornak, a matabele hangyák rablótámadásának.
Élet a növények között (BBC exkluzív): m1, november 19., vasárnap, 18.00, november 26., vasárnap, 18.00