Az erdészek becslése szerint legalább két év múlva lesz Magyarországon annyi fajd, hogy nyugodtan szabadon engedhessék őket. Addig még biztonságos élőhelyet is kell találni számukra.
A szakemberek 2005-ben kezdték a visszatelepítő programot. Egyelőre zárt ketrecekben őrzik a nyírfajdokat a gúthi erdészetben Hajdú-Bihar megyében, 40 kakast és 42 tyúkot. Az 1800-as években még ezrével éltek ezek a madarak a környékbeli nyírligetekben, aztán eltűntek Magyarországról, pedig még a nevük is innen van. A mocsarak lecsapolása, aztán az agrárkultúra terjeszkedése pusztította ki őket a nyírségből. Néhány környékbeli országban még megtalálhatóak ezek a madarak - mondta Hajdú András, a Nyírerdő Zrt. vadgazdálkodási ágazatvezetője.
Egy tyúk 6-7 tojást költ. Itthon megvárják, hogy legalább 300-ra nőjön a nyírfajdok száma, és akkor elkezdik visszavadításukat. Még arra is ügyelni kell, hogy olyan helyet találjanak nekik, ahol nem lesznek rókák és ragadozó madarak áldozatai.
A természetjáróknak még várniuk kell, hogy nyírfajdokat láthassanak. A visszatelepítési program szerint leghamarabb két év múlva engedik szabadon itthon a madarakat.
A 100 éve kipusztult nyírfajdok visszatelepítésével próbálkoznak itthon az erdészek. Egyelőre 82 madarat hoztak el Németországból, mert ott nemcsak vadásszák, hanem szaporítják is őket.