2011. november 22. - Huszonhárom rendezvény 13 településen - Mával rajtol az Erdővidéki Közművelődési Napok Ma, november 22-én kezdődik és szombatig tart a Gaál Mózes Közművelődési Egyesület és Erdővidék Múzeumának közös szervezésében idén tizenkilencedik alkalommal megrendezett Erdővidéki Közművelődési Napok rendezvény.
 18 órakor Erdővidék Múzeumának Kászoni Gáspár Termében a jelenleg Budapesten élő, de baróti születésű Kászoni Zoltán író, halbiológus, a Román Országos Vadász és Horgász Szövetség egykori főtitkára nyitja meg az erdővidéki vadászok trófeáiból álló kiállítást, majd bemutatja a Háromszék élő kincsei című könyvét. Az est házigazdája Demeter László, a Tortoma Könyvkiadó valamint Erdővidék Múzeumának igazgatója.
Holnap, november 23-án 18 órától Erdővidék Múzeuma, Kászoni Gáspár terem Erdővidékről indultak, múzeumot álmodtak címmel tartanak konferenciát: az olaszteleki születésű Csereyné Zathureczky Emíliáról, a Székely Nemzeti Múzeum alapítójáról Szabó Judit kézdivásárhelyi magyar szakos tanár, Kászoni Gáspár órásmesterről, az egykori baróti tájmúzeum alapítójáról fia, Kászoni Zoltán, a baróti születésű Incze László történészről, a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeum alapítójáról, néhai igazgatójáról Sylvester Lajos újságíró, Erdővidék Múzeumának öt éve tartó tevékenységéről pedig Demeter László tart előadást.
Kisbaconban a régi parókián 17 órától nyílik meg a Hollandiában élő Lakatos Emília kiállítása, a kultúrotthonban pedig 19 órától a nagybaconi Pásztortűz néptánccsoport tart előadást.

November 24-én, csütörtökön Baróton, Miklósváron, Nagyajtán és Nagybaconban lesznek rendezvények. Baróton 18 órától a művelődési ház kistermében Benkő Levente történész mutatja be Szárazajta című könyvét, Miklósváron 19 órától Kászoni Zoltán tart könyvbemutatót az iskolában, Nagyajtán 19 órától az unitárius egyház Áldás Házában Gaál Mózes, a modern magyar pedagógia úttörője címmel Tatár Zsuzsanna ny. magyar szakos tanárnő, 20 órától A hétköznapi Bem apó címmel dr. Csikány Tamás Budapesten élő alezredes, egyetemi docens tart előadást. Nagybaconban 19 órától Fehér János vargyasi művészettörténész értekezik a nagybaconi református templomról, 20 órától Benkő Levente mutatja be könyvét a református egyházközség imatermében.
November 25-én, pénteken 19 órától a baróti református templomban koncertezik a vajdahunyadi Hunyadi Trió Kamarazene-együttes, a Városi Művelődési Ház nagytermében 21 órától a csíkszeredai Role együttes lép fel. A bibarcfalvi református templomban 19 órától Örökségmentés Székelyföldön címmel Tüzes István sepsiszentgyörgyi restaurátor tart előadást. Benkő Levente 18 órától Középajtán a kántori lakon, 20 órától Bölönben a református egyházközség imatermében mutatja be könyvét, 19 órától dr. Csikány Tamás az erdőfülei kultúrotthonban, Tatár Zsuzsanna Ürmösön, az unitárius egyház szeretetotthonában ismétli meg előadását. Felsőrákoson 19 órától a nagyajtai Áfonya gyermek citeraegyüttes előadására kerül sor az unitárius egyház közösségi termében, míg Vargyason szintén 19 órától a kultúrotthonban a sepsiszentgyörgyi Kónya Ádám Művelődési Ház Visky Árpád Színjátszó Társulata mutatja be a Szegény Dániel című, kétrészes bűnügyi vígjátékát. Az előadást szombaton 19 órától Ürmösön, az iskola tornatermében is előadják.
November 26-án, szombaton 9 órától a Baróti Szabó Dávid Középiskolában tudományos ülésszakok formájában emlékeznek az intézmény névadójára halálának évfordulóján.
A Közművelődési Napok záró- és egyben legkiemelkedőbb eseményének az olaszteleki református egyház közösségi terme ad helyet 18 órától átadják az Erdővidék Kultúrájáért-díjat, melyet idén Kósa Bálint olaszteleki metszőművésznek ítélt oda a Gaál Mózes Közművelődési Egyesület. Az ünnepi műsor keretében fellép az olaszteleki Harmónia Kórus, a vasárnapi iskola reneszánsz csoportja, Rancz Annamária és a Hunyadi Trió.
A rendezvényekre a belépés ingyenes, a szervezők azonban minden helyszínen adományokat gyűjtenek Erdővidék Múzeuma javára. Böjte Ferenc

No events