Őz (Kisalföld-2008. május 31.) - Az európai őz - CAPREOLUS CAPREOLUS
- Az európai őz hímjét baknak, nőstényét sutának,, szaporulatát gidának hívjuk. A legkisebb testű szarvasfélénk, a bakok zsigerelt testtömege 19 kilogramm, a sutáké 17 kilogramm. Agancsot csak a bak visel. Európában és Magyarországon mindenütt elterjedt. Ősi élőhelyének a ligeterdőket, az erdős pusztát tartjuk. Jól alkalmazkodott a mezei környezethez is.
Elkülönítünk mezei és erdei őz ökotípust, amelyek társas kapcsolataikban, viselkedésükben, táplálkozási szokásaikban eltérnek egymástól. Általában mindkét ivar 12-14 hónapos kortól szaporít. Az üzekedés Magyarországon július közepétől augusztus közepéig tart. A bakok territóriumot (20-10 hektár) sajátítanak ki maguknak, amelyet szagmirigyeikkel jelölnek meg. Egy erős bak egy párzási ciklusban 4-5 sutát is beborít. Mindezt az teszi lehetővé, hogy a suták eltérő időben ivarzanak. Az őznász árulkodó nyoma az úgynevezett „ördög- vagy boszorkánygyűrű". Ennek a növényzetbe taposott gyűrűnek az átmérője 10-20 méter, s akkor keletkezik, amikor a felajzott bak a megelőző tartós zavarás után a suta utolsó ellenállásán is felülkerekedik. Vemhességére az úgynevezett nyugvópete-állapot jellemző, azaz annak 10 hónapjából a tényleges magzatnevelés csak 6 hónapig tart.
Általában két (ritkán három vagy négy) gida születik. Az ellőhelyek erdőszegélyekben,
gyepeken és szántóföldi növényzetben vannak. A gidák 11 évesen érik el a felnőttkori testméreteket. A bakok évente levetik és újranövesztik agancsukat. Az agancs méretei (szár-hossztömeg, köbtartalom) 5-6 éves korig növekednek. A hanyatlás a 10. év után következik.
Prof. dr. Faragó Sándor
Az őztrófea bírálatáról (Kisalföld-2009. május 2.)
A vadászatra jogosult a vadászati törvény értelmében a gímszarvas, a dámszarvas és az őz agancsát, a muflon csigáját minden esetben, a vaddisznó esetében pedig a 16 cm-nél hosszabb agyarat köteles trófeabírálatra bemutatni. A bírálatot a vadászati hatóságok végzik
Az őzbak vadászati idényének kezdetekor jelentősen megnőnek az ezzel kapcsolatos államigazgatási feladatok. Győr-Moson-Sopron megyében az éves őzbakteríték meghaladja a 2000 darabot, ennek jelentős része a tavaszi időszakban kerül bemutatásra. A vadászati engedély birtokában elejtett és az elhullott egyed trófeája esetén 30 napon belül, a vadászjeggyel rendelkező vadász esetében a vadászati idényt követő 30 napon belül kell eleget tenni a bemutatási kötelezettségnek. Az elejtett vad trófeáját legtöbb esetben a területileg illetékes hivatásos vadász készíti elő, és ezt az adatokkal kitöltött trófeabírálati jeggyel együtt a bírálaton bemutatja. A bírálat során a szárak hosszát és a terpesztést mérőszalaggal mérjük, az agancs kiskoponyára számított tömegét pedig mérlegen, ha a trófea méretei alapján megközelíti az érmes határt, akkor a részletes bírálat következik, ekkor mérjük a trófea köbtartalmát (a vízbe merítéssel kapott tömegből számoljuk) és elbíráljuk a szépségpontokat, így értékeljük az agancs színét, a gyöngyözését, szabályosságát, az ágvégek alakulását és a rózsáját.
Az összes pontszám, ha eléri a 105 pontot, akkor a trófea már bronzérmes minősítést kap, 130 pont esetében beszélünk aranyérmes trófeáról. Magyarországon az őzbakagancsot 170 pont elérése esetén a minisztériumnak felülbírálatra kell bemutatni, mivel az értékes trófeák nemzeti értéket képviselnek.
A fizető vadásztatás esetében a gyakorlat kizárólag a trófea 24 órás kiskoponyára számított tömegének meghatározását teszi szükségessé, az árak ez alapján kerülnek meghatározásra, egy 150 g alatti trófeáért az elejtő 20,000 Ft-ot, míg egy 400 g körüliért már 200.000 Ft-ot is fizethet. Ilyen súly felett már erősen emelkednek az árak, hiszen az őz-bakállományunk esetében csak kiemelkedő területeken haladja meg az érmes arány a 10%-ot.
A bírálaton fontos szakmai jellemző az elejtett állat korának meghatározása, hiszen a vadászatra jogosultak éves tervszámai korosztályokra bontva határozzák meg az elejthető mennyiséget. Minden esetben minősítik az elejtést szakmai szemmel is, bár napjainkban a hibás vagy korai kilövéseknek nincs pénzbírságvonzatuk, minden vadgazdálkodónak érdeke a fiatal, jó képességű egyedek kímélete, hiszen kiemelkedő értékű trófea később ezektől várható. Orbán Henrik