2025. április 23. - Az elmúlt napokban a WWF Magyarország honlaphíre alapján felelőtlenül végrehajtott, erdőrezervátumban végzett tarvágással vádolták meg a Nyírerdő Zrt.-t.
A megjelent hírek több csúsztatást tartalmaznak, fontos tényeket nem, vagy félreérthető módon közölnek.
A konkrét esettel kapcsolatban az alábbiakat fontos tisztázni:
Az ún. „Fényi-erdő” nem erdőrezervátum. Régóta erdőrezervátumnak tervezett, de erdőrezervátumként soha ki nem hirdetett terület. A Nyírerdő Zrt. három erdőrezervátumot is kezel, tisztában van azok fontosságával és a kezelés vagy éppen a kezelés hiányának speciális igényeivel.
A sajtóban megjelent állításokkal szemben a fakitermeléssel érintett, Bátorliget 5/I – 2,94 hektár területű erdőrészlet nem része a tervezett erdőrezervátumként ismert Fényi-erdőnek, azzal szomszédos elhelyezkedésű.
Az erdőrészlet része a Natura 2000 hálózatnak, ugyanakkor nem védett természeti terület. Az érintett erdőrészlet elsődleges rendeltetése „faanyagtermelő”, üzemmódja pedig vágásos.
A fakitermeléssel érintett, Bátorliget 5/I erdőrészletben a beavatkozás elvégzését három fő tényező indokolta:
egyrészt az erdőrészlet egészségi állapota, mert az elmúlt évek aszályos időjárását követően az állomány jelentős része pusztulásnak indult, csúcsszáradt volt;
másrészt a tavalyi év kiemelkedően jó makktermése, amely esélyt ad arra, hogy a Nyírerdő Zrt. legalább részben a természetes módon megjelenő csemetékből nevelje az új erdőt;
harmadrészt az állomány kora, amely az erdő felújításának megkezdését jelző mutatókon belüli.
A sajtóhírrel ellentétben a beavatkozást a Nyírerdő Zrt. az egyébként is szokásos és bevett módon egyeztette a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság helyi munkatársával, aki a fakitermelés során is járt a helyszínen, és érdemi egyeztetést folytatott a munkavégzésről, amellyel kapcsolatban kifogást nem emelt. A két szervezet között a természeti értékek megőrzését szolgáló erdőkezelés érdekében előremutató, együttműködő munkakapcsolat áll fenn.
A Nyírerdő Zrt. a munkálatokat a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően végezte el, minden ellentétes állítás, vagy annak sugalmazása hamis. A hatósági engedélyezés a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal által történt, akik természetvédelmi hatósági oldalról a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal állásfoglalását vették figyelembe, amely szerint a tervezett tevékenység a természet védelmére vonatkozó nemzeti és közösségi jogi követelményeknek megfelel. A Nyírerdő Zrt-nek ahogy eddig sem, úgy most sincs oka kételkedni a szakhatóságok állásfoglalásaiban.
A munkálatok során a Nyírerdő Zrt. az erdőrészlet természetes megújulását segítő és ökológiai értékeit megőrző hagyásfákat és hagyásfa csoportot hagyott a területen a következő fajokból: mezei szil, madárcseresznye, mezei juhar, kislevelű hárs, kocsányostölgy, fiatalabb magyar kőris egyedek, illetve cserjefajként közönséges mogyoró.
A Nyírerdő Zrt. a terület ökológiai állapotának megőrzése érdekében 10 köbméteres nagyságrendben hagyott hátra holtfát a területen.
A Nyírerdő Zrt. az Alföldön, az érintett térségben és az adott termőhelyen elfogadott technológiával végezte a fakitermelést. Ezt követően az erdőfelújítási munkákat a terület ökológiai értékei és a természetes újulat védelme miatt rendhagyó módon, a teljes talajelőkészítés (tuskókiemelés és szántás) mellőzésével fogja elvégezni. Így az erdőrészletben található ökoszisztéma-elemek fennmaradása biztosított lesz egyrészt a kismértékű talajbolygatás, másrészt a szomszédos állományokból való visszaáramlás miatt.
A 2024. évi kiemelkedően jó makktermés miatt esély mutatkozik arra, hogy az új erdő alapját legalább részben természetes úton növekvő és ne mesterségesen ültetett csemetékből neveljük.
Általánosságban hangsúlyozzuk, hogy a Nyírerdő Zrt. nem csak elkötelezett a magyar erdők megóvása és gyarapítása iránt, hanem erre Európa egyik legszigorúbb jogszabályi környezete, a magyar erdő- és a természetvédelmi törvény együttese kötelezi, amelyek betartása a Nyírerdő Zrt, erdőkezelési tevékenységének alapját képezi.
Azonban sem a természeti értékek iránti elkötelezettség, sem a szigorú törvényi környezet nem állítja meg a klímaváltozást, amelynek negatív hatásai éppen az Alföldön a legérzékelhetőbbek, ami bizonyára nem kerüli el a WWF szakembereinek figyelmét sem.
A Nyírerdő Zrt. szakmai tapasztalatai szerint az alföldi, homoki termőhelyen álló tölgyesek a jelenlegi környezeti viszonyok mellett természetes felújulásra sajnos nem képesek. A hegyvidéki erdőkben elterjedt és alkalmazott, folyamatos erdőborítást eredményező szakmai módszerekkel végzett kísérletek elsősorban a termőhelyi tényezők (kevesebb csapadék, a talajvíz nagymértékű csökkenése) miatt eddig sikertelen próbálkozásokhoz vezettek. A jelenlegi alföldi természetszerű erdeink szinte kivétel nélkül erdészeti munkával, megfelelően szabályozott keretek között végzett tarvágásos erdőkezelés eredményeként jöttek létre, újultak meg.
Az ország zöldvagyona, a magyar erdők közös értékünk, melynek megóvásáért és gyarapításáért együtt kell működnie minden, „az erdők ügye” iránt fogékony, arra érzékeny, vagy szakmai tevékenysége miatt érintett szervezetnek, társadalmi csoportnak és egyénnek. Ennek az együttműködésnek fontos része a korrekt, tényeknek megfelelő tájékoztatás, amelyet a Nyírerdő Zrt. fenti tények közzétételével szolgál.