Középfokú hatósági szervezetünk átalakulása (Erdészeti és Faipari Híradó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
 2007. március
Amint az szakmai köreinkben már közismert, erdészeti középfokú hatóságunk, az Állami Erdészeti Szolgálat tíz év fennállás után megszűnt önálló szervezet lenni és az államháztartás hatékony működését elősegítő szervezeti átalakításokról és azokat megalapozó intézkedésekről szóló 2118/2006.(VI. 30.) sz. Kormányhatározat 7. pontja b/ alpontjának, illetve az ennek alapján az agrárszakigazgatásban végrehajtandó változásokra vonatkozó koncepciónak megfelelően beolvasztásra került a 2007. január l.-el felállított Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalba /röviden: MgSzH/.

Az MgSzH az ÁESz általános jogutódaként átvette annak feladatait. A beolvasztás bizonyos szervezeti és személyi konzekvenciákkal is járt. A volt ÁESz Központ az MgSzH Központ Erdészeti Igazgatóságaként működik tovább. Területi igazgatóságai pedig az MgSzH egy-egy főigazgató által irányított megyei hivatalainak erdészeti igazgatóságaként.
Hangsúlyozzuk azonban, hogy a szervezeti ábrák még nem a végleges, hanem a lapzártánk idején, február közepén fennállt állapotot tükrözik, s a továbbiakban esetleg még változhatnak!
Úgy gondoltuk azonban, hogy szakszervezeti tagságunk gyors tájékoztatása érdekében ezt a helyzetet is érdemes és szükséges bemutatni.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központjának elnöke Madari Jenő; címe: 1024 Budapest, Keleti Károly utca 24.
(A Központ szervezetén belül az Ellenőrzési Önálló Osztály vezetője Kolozsvári Ákos okl. erdőmérnök, a megszűnt ÁESz gazdasági főigazgató-helyettese.)
A jelenleg változatlanul a korábbi helyén, a Budapest, V. ker., Széchenyi utca 14. szám alatt működő Erdészeti Igazgatóság Központja a három elnökhelyettes közül a természeti és genetikai erőforrásokért felelős elnökhelyettes irányítása alá tartozik, aki Lajkó Lajos.
Az Erdészeti Igazgatóság vezetője Wisnovszky Károly igazgató, akinek két helyettese van.
Az erdőfenntartási és -szabályozási igazgatóhelyettes Kolozs László. Irányítása alá a Központ következő három osztálya tartozik:
Erdőleltározási, Erdővédelmi és Szabályozási Osztály,
vezetője Kolozs László.
Regionális és Zöldövezeti Tervező Osztály,
vezetője Fecser István.
Nyilvántartási és Térképészeti Osztály,
vezetője Kopányi Imre.
Az erdőfelügyeleti igazgatóhelyettes Ali Tamás, akinek a következő négy központi osztály tartozik az irányítása alá:
Erdőfelügyeleti és Területrendezési Osztály,
vezetője Szalai Károly.
Pályázatkezelési és Támogatási Osztály,
vezetője Ali Tamás.
Hatósági Osztály, vezetője Mihálffy Imre dr.
Statisztikai, Elemzési és Fejlesztési Osztály,
vezetője Dézsma György.
A területi szervek a következők:
Bács-Kiskun Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Kecskemét
Főigazgató: dr. Molnár Zoltán.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Spiegl János ig.
Baranya Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Pécs.
Főigazgató: Tóth Sándor.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Varga Tamás ig.
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Miskolc.
Főigazgató: Orosz István.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Csomós János ig.
Fővárosi és Pest Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Budapest.
Főigazgató: Miakich István Gábor.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Szentpéteri Sándor ig.
Hajdú-Bihar Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Debrecen.
Főigazgató: Harsányi Antal.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Kiss János ig.
Heves Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Eger.
Főigazgató: Szabó József.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Kondor István.
Somogy Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Kaposvár.
Főigazgató: Varga Gábor.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Nádas József ig.
Vas Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Szombathely.
Főigazgató: dr. Szabóné dr. Kakas Irén. Erdészeti Igazgatóság vez.: Nagy Imre ig.
Veszprém Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Veszprém.
Főigazgató: dr. Radovits Tibor.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Vaspöri Ferenc ig.
Zala Megyei Mg. Szakig. Hivatal, Zalaegerszeg.
Főigazgató: Németh Zoltán.
Erdészeti Igazgatóság vez.: Hajdú Tibor ig.
Az itt nem említett megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatalokban nem működik erdészeti igazgatóság, hanem az erdészeti hatósági ügyek intézése valamely másik megyeszékhelyen működő hivatal erdészeti igazgatóságának hatáskörébe tartozik.
A továbbiakban igyekszünk megvilágítani az átszervezés indokait annak a levélnek az alapján, amelyet Gőgös Zoltán földművelésügyi és vidékfejlesztési államtitkár úr írt ebben az ügyben Szakszervezetünk főtitkárának, Herczeg Miklósnak. Valamint egy-két megjegyzést is fűzünk az ügyhöz más források alapján.
Az áttervezéstől olcsóbb és hatékonyabb működést, az ügyfelek szempontjából kedvezőbb - „egyablakos" - ügyintézést vár a szaktárca vezetése. Ez évi 2 - 2,5 milliárd forintra becsült költségmegtakarítást jelentene az agrár-igazgatásban (és nem hivatalos sajtóhír szerint nem utolsósorban kb. 2.300 fős létszámcsökkentés következtében).
Miután a már említett kormányhatározat a Határozatok Tárában 2006. június 30-án megjelent, majd a szakma közvetlenül is értesülhetett az ÁESz őszi igazgatói értekezletén Benedek Fülöp FVM-szakállamtitkár tájékoztatása révén az átszervezés koncepciójáról, különféle akciók indultak szakmai és természetvédő civil szervezetek részéről az ÁESz önállóságának megmentése érdekében. Ezek között volt Szakszervezetünk is.
Amint az „Erdészeti Lapok" 2006. évi decemberi számának 3. oldalán közölt dokumentumokból kiderül, ezeket a mentési próbálkozásokat a Miniszterelnöki Hivatal udvariasan, de határozottan elhárította. Értékelendő viszont, hogy az ÁESz tíz területi igazgatósága nem osztódott tovább a megyék számának megfelelően 19-re, hanem amint az iménti felsorolásból is látható, megtartotta az erdészeti táji erdőgazdálkodás szempontjából kedvezőbb eddigi területi beosztását.
Mindazonáltal sajnáljuk, hogy az „erdészeti" jelzőt is hordozó nemzeti címeres hatósági táblák egyébként sem magas száma eggyel megint csökkent.

Dr. K. P.

 


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.