Megóvják a nagykőrösi pusztai tölgyest (National Geographic)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. március 29.
Uniós támogatású természetvédelmi program indul Nagykőrösön.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Nagykőrös Város Önkormányzata és a WWF Magyarország összefogásával ötéves természetvédelmi program indult az Alföld egyik utolsó, Nagykőrös mellett található pusztai tölgyesének a megóvásáért.

A nagykőrösi pusztai tölgyes, melynek a jól ismert Pálfája erdő is része, a legnagyobb és legtermészetesebb állapotban megmaradt homoki erdőssztyepp állomány az Alföldön. Az erdőssztyepp többé-kevésbé zárt erdők és száraz gyepek mozaikja, mely a szakemberek szerint egykor az Alföld jelentős területeinek a természetes növénytakarója lehetett. Az alföldi erdőssztyepp Európában egyedülálló élőhely, mely több mint száz védett állat- és növényfajnak (pl. szarvasbogár, szalakóta, tartós szegfű, homoki kikerics) ad otthont.
A jelenlegi erdőgazdálkodási gyakorlat, az özönnövények terjedése és a túl magas létszámú vadállomány viszont komolyan veszélyezteti a pusztai tölgyesek utolsó hírmondóinak a fennmaradását. A most induló, LIFE-Természet alapból finanszírozott természetvédelmi program ezekre a problémákra keresi a megoldásokat.
A Nagykőrösi Pusztai Tölgyes - noha nem természetvédelmi terület - európai szintű védelmet élvez, hiszen része az Európai Unió által létrehozott élőhely-védelmi hálózatnak, a Natura 2000-nek. Az Unió forrásokat is biztosít a természeti értékek megóvásához, ennek köszönhetően valósulhat meg a nagykőrösi tölgyesekben 2006 és 2011 között az uniós finanszírozású természetvédelmi projekt.
A program célja a nagykőrösi erdőssztyepp tölgyesek és homoki gyepek hosszú távú megőrzése, és ahol szükséges, az élőhelyek helyreállítása. Fontos cél továbbá a természeti értékek megismertetése a lakossággal, ezért a Pálfája erdőben a korábbi napközi épület teljes körű felújításával Oktatási Központot létesítenek, ahol számos környezeti nevelési program valósul meg az elkövetkező években.
Aki pedig többet szeretne megtudni az Európában egyedülálló homoki erdőssztyeppről, látogasson el a projekt áprilistól működő honlapjára (www.pusztaitolgyesek.hu), vagy érdeklődjön a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság hamarosan megnyíló nagykőrösi Zöld Pont irodájában.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.