Távozik Papp Edit, Magyarország egyetlen női bankvezetője (hetivalasz.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011.02.16. - Kikkel vadászgat együtt? Utat tör magának az MSZP-s pénzember A bank kiadott közleményéből a távozás pontos oka nem derül ki, csupán annyi olvasható, hogy Papp Edit a jövőben „más szakmai kihívásokat kíván keresni Magyarországon". „Papp Edit tíz éven át volt a vezetőség tagja, s ez idő alatt nagyon sokat tett a bankcsoportért, akár a magyarországi üzletágunk fejlesztését, akár a csoportszintű feladatokat illetően. Hálásak vagyunk, hogy még pár hónapig vállalja a poszt betöltését, ezzel is támogatva a zökkenőmentes átmenetet" - mondta Andreas Treichl, a tulajdonos Erste Group vezérigazgatója a közlemény szerint.
A tíz legnagyobb magyarországi bank vezérigazgatói közül Papp Edit az egyetlen nő. „Manapság valakiből vagy úgy lesz bankigazgató, hogy megkeresi egy fejvadász, s akkor hosszú interjúsorozatok után esetleg kiválasztják a tisztségre. Vagy úgy, mint az én esetemben történt: nekem is végig kellett mennem a szakmai ranglétrán. Mivel régóta dolgozom az Erste Bankban, ismertek a vezetőim, s tisztában voltak a szakmai elképzeléseimmel, véleményemmel. Ők gondolták úgy, hogy alkalmas vagyok a feladatra" - mesélt kinevezésének hátteréről a Heti Válasznak egy korábbi interjúban. Mint mondja, nőként megvannak a módszerei, sajátos elvárásai a kollégáival szemben. „Női vezetőtársaim azt állítják, hogy talán jobban használom az empatikus képességeimet, s inkább az egyetértésre törekszem a konfrontációk helyett. Banki kérdésekben is szeretek a szakmailag megalapozott véleményem mellett a megérzéseimre hagyatkozni" - jelentette ki.
Papp Edit pályafutását 1989-ben az Inter-Európa Bankban, menedzser-asszisztensként kezdte, ahol 1993-ban a vállalati hitelosztály vezetőjévé lépett elő. 1993-tól 2000-ig az ABN Amro Bank vállalati üzletágát vezette. 2000 és 2007 között az Erste Bankban a vállalati üzletágért volt felelős, s tagja lett az igazgatóságnak is. 2007. január elsejétől töltötte be a pénzintézet elnök-vezérigazgatói posztját.
Nevéhez kötődik, hogy amikor 2008 novemberében a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete - engedve Felcsuti Péter akkori bankszövetségi elnök nyomásának - váratlanul felfüggesztette a hazai ingatlanalapok forgalmazását, éles hangú közleményben tiltakozott a PSZÁF intézkedése ellen. A válság ellenére ugyanis nem mindegyik ingatlanalap muzsikált rosszul. Leginkább a Raiffeisen és a CIB alapjai szenvedtek a súlyos tőkekivonásoktól, s e bankok alapkezelői számára kínos lett volna, ha csak ők kerülnek reflektorfénybe. Ezért inkább az egész ágazatot magukkal rántották, s a befektetőket is kényszerhelyzet elé állították. Az Erste közleményében egyenesen indokolatlannak és szükségtelennek nevezte a PSZÁF döntését.

Papp Edit távozásáról szóló hírhez kapcsolódik egy múlt év decemberében kelt, a „magyar wikileaks"-nek tulajdonított e-mail, amely bejárta a sajtót. Ebben a hír terjesztője arról számolt be, hogy Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank volt vezetője - vadászkapcsolatait is felhasználva - a magyar bankszektorban keres állást, és három nagyobb bankot - köztük az Erstét - szemelte ki magának új munkahely gyanánt. A Orbán-kormány megalakulásakor lemondott Erős köztudottan jó kapcsolatokat ápolt a szocialista kormányzattal; 2002-ben még Medgyessy Péter kampánystábjának is tagja volt. MSZP-s kötődéseiről 2009-ben lapunknak úgy nyilatkozott: „Medgyessy Péter valóban megtisztelt azzal, hogy kikérte a tanácsaimat a kampányban".



© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.