Erdősítés – vidékfejlesztés (Magyar Mezőgazdaság/Magyar Vidék)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. december 6.
Magyarország erdőterülete elérte a kétmillió hektárt. Az erdősítések eredményeként hazánkban az elmúlt 80 évben folyamatosan és jelentősen növekedett az erdőterület nagysága, miközben sok országban éppen az ellenkező folyamat játszódott le.

Az 1920-as évek elején Magyarország területének még csak körülbelül 12 százaléka volt erdő. A folyamatos erdősítésnek köszönhetően mára ez az arány meghaladja az ország területének egyötödét, s ebben közrejátszott a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) által biztosított támogatás is.
Az elmúlt három évben - tavaly december 31-éig - Magyarországon az Állami Erdészeti Szolgálat adatai szerint valamivel több, mint 40 ezer hektár erdő telepítésére kötöttek szerződést, mintegy 65 milliárd forint értékben. Ebben az összegben azonban nem csak a telepítés, hanem a - maximum - húsz évig folyósított jövedelempótló támogatás összege is benne foglaltatik. A mezőgazdasági területek erdősítésére idén is lehetett kérelmet benyújtani az Állami Erdészeti Szolgálat területileg illetékes igazgatóságaira. A támogatás céljai: a mezőgazdasági szerkezet-átalakítás elősegítése; az ország erdőterületének hosszú távon való mennyiségi növelése, minőségi javítása; továbbá az erdők közérdekű védelmi funkciójának fejlesztése.
E szűkszavú megfogalmazás mögött azonban sokkal több húzódik. Előnyeit elsősorban a vidéken élők élvezhetik. Az általános célok között ugyanis az erdők környezetvédelmi, gazdasági, szociális-közjóléti szerepének növelése, a foglalkoztatottság és a jövedelemszerzési lehetőségek bővítése, a vidéki lakosság életkörülményeinek javítása, a régiók tájképi és természeti örökségének megőrzése egyaránt szerepel.
A gazdasági célok között a hagyományosakon - a faanyagellátáson, energia- és nyersanyag-felhasználás növelésén - túl a turisztikai hasznosítás, a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatása is ott található. Amit pedig eleink évszázadokon keresztül elhanyagoltak, azok közül most a fontos szempontok közé lépett elő az erdő levegőtisztító, széndioxid-megkötési, talajvédelmi, vízgazdálkodást szabályozó szerepének növekedése, a biológiai sokféleség, a biodiverzitás gazdagítása.
Az NVT szorgalmazásában a mezőgazdasági területeken a telepítésre vállalkozó gazdák vissza nem térítendő támogatásban részesülnek, amely három szakaszban valósul meg: az erdőtelepítés; a telepítés ápolásához adott támogatás öt éven keresztül; valamint a telepítés miatti jövedelem-kiesés pótlása.

Hét év - 90 milliárd forint
A 2007-2013 közötti időszakban az Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv is támogatja az új erdők telepítését. A következő hét esztendőben összesen 90 milliárd forint áll rendelkezésre az erdőgazdálkodás támogatására. Míg a 2004-2006-os időszakban csupán a mezőgazdasági területek erdősítésére volt igényelhető támogatás, addig a következő hét esztendőben tizenkét jogcímen pályázhatnak forrásokra az erdőgazdálkodók, s nem csak mezőgazdasági területek erdősítésére lehet támogatást igényelni, hanem gépesítésre, feldolgozásra és környezetvédelmi célokra is.
Ma a világban Magyarországnyi területű erdő tűnik el évente. Ezért az erdőtelepítés igen jelentős környezetvédelmi és gazdálkodási szempontból, valamint azért, mert pihenési, kikapcsolódási lehetőséget nyújt az embereknek. Az erdőgazdálkodás ma már a vidékfejlesztés szerves része, a telepítés munkahelyeket teremt, s ezt követően még húsz évig igényelhető gondozási, ápolási támogatás.


A kilencvenes évektől az erdőterületek 40 százalékát birtokló magángazdálkodók váltak az erdőtelepítés motorjává. Luzsi József, a Magánerdő-gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke tájékoztatása szerint az erdők telepítése 2004 előtt nemzeti támogatással, majd uniós társfinanszírozással folyt. Az újonnan beültetett területek nagysága 2004-ig évi 10-12 ezer hektár volt, 2005-ben elérte a 19 ezer hektárt. Az idén mintegy 20 ezer hektár telepítésének támogatására pályáztak a gazdálkodók, de forráshiány miatt csupán 15 ezer hektárnyi erdőt ültetnek.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.