Egy ember küzdelme a természettel (Hírszerző)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. március 23. - Tahir próbálja jóvá tenni népe hibáit

Az Egyesült Államokban élő, Etiópiában született Gashaw Tahir nagy fába vágta a fejszéjét. Elhatározta, hogy ismét zölddé teszi Afrikát és értelmet ad az ott élő fiataloknak. 2006 óta több, mint 1 millió fát ültetett el és több ezer embernek adott munkát. Felismerik-e a lehetőséget a honfitársai? Hamarosan kiderül.
Születési helyüktől távol kerülve sokan hajlamosak elfelejteni, honnan jöttek és elődeiknek milyen értékek voltak fontosak, amelyeknek hála felnőhettek és jó esetben többre vihették, mint az előző generáció. Vannak persze olyanok, akik azzal a környékkel sem foglalkoznak eléggé, ahol éppen élnek, és olyanra is van példa, aki még az internetes kereséssel is a természetet próbálja óvni.
Egyik kategóriába sem sorolható az etióp származású, Amerikában élő Gashaw Tahir. Évekkel ezelőtt hazautazott és teljesen megdöbbent azon az erdőirtáson, ami a távolléte alatt történt. Ezzel egy időben a folyók kiszáradtak, a hegyekből a fák nagy része eltűnt és az egyre magasabb átlaghőmérséklet miatt nehezebb volt életben tartani a megmaradt növényzetet, mint korábban. Tahir elhatározta, hogy tennie kell valamit. 

Kettő hektárral kezdődött

"A végső célom az, hogy Afrikát ismét zölddé varázsoljam. Ez az amiért küzdök, ez köti le minden energiámat" - fogalmaz a férfi az America.gov internetes oldalon. "Amikor még itt éltem, szinte lehetetlen volt a fáktól látni az eget, most pedig a legtöbb helyen a sziklák. Jól szemlélteti a pusztulás és átalakulás mértékét az, hogy Tahir gyerekkorában a szülővárosa mellett 10-15 folyó is létezett, ezek közül mára mindössze egy vagy maximum kettő maradt. "Változás az is, hogy nem volt ennyi vadállat az emberek közelében, sőt, "hála" az átalakuló klímának, már a malária is sokkal nagyobb veszélyt jelent az itt élőkre, mint korábban. Többen halnak bele, mint az AIDS-be" - teszi hozzá Tahir. 

Úgy döntött, a legfontosabb lépés az erdők újbóli telepítése lenne. Elmélete szerint a környezeti megújulás a közösségekben élő fiataloknak is olyan célt adhatna, ami mellett - hovatartozástól függetlenül - érdemes lenne felsorakozniuk. Éppen ezért a palánták ültetéséhez a keresztény és muszlim közösségből is fogadott fel fiatalokat, akik így lehetőséget kaptak arra, hogy ruhára és tankönyvekre maguknak keressék meg a pénzt. Mindemellett Tahir a vallásos szemléletet is erősíteni szeretné. 

Először két hektárt kért a városi tanácstól Dangila mellett, hogy ezen mutathassa be, milyen hatékony munkát végeznek majd. A kettő és öt hónapig foglalkoztatott mintegy 450 fiatal először műtrágyával szórta fel a területet, majd a fák elültetése következett, amivel végezniük kellett az esős évszak megérkezése előtt.  Így kezdődött a Greenald Development Foundation (vagyis a zöld területek növekedését segítő alapítvány) néven ismert kezdeményezés, amely folyamatosan nőtt, ahogy sikerült egyre több földet szerezniük és egyre több embert alkalmazniuk. Tahir mára elmondhatja magáról, hogy a neki segítő fiatalokkal együtt mára több mint 1 millió fát ültettek el. A média érdeklődésének következtében Etiópia többi részén is számos hasonló kezdeményezés indult el. 

A hazájában csak "zöld hősként" emlegetett férfi azt mondja, a legnagyobb érdeme abban van, hogy sikerült kitalálnia egy működő modellt, így a többieknek már sokkal könnyebb dolguk van, ezzel azonban egyáltalán nem szeretné csökkenteni kollégái érdemeit. Nem is olyan régen újabb 4450 hektár földet kapott, ezért most Tahir azon gondolkodik, hogy ha kell, akár 1000 fiatalt is maga mellé vesz, és gyümölcsfákat (narancs, mangó, papaja) ültetnek rá. 

Hal helyett halászni tanítani, ez az igazi segítség

Miért éppen gyümölcsfákat? "Az erózió megállítása mellett fontos, hogy biztonságot is nyújtsunk az itt élőknek. Egy olyan országban, ahol az élelem beszerzése néha akadozik, érdemes olyan növényeket is telepíteni, amit nem lesz érdekük kivágni, hogy az árából élelmiszert vegyenek" - magyarázza Tahir. 

"Ha pedig nekik már nem kell, hát eladják másnak. A mottóm szerint zölddé varázsolom Afrikát, ez azonban nem csak azt jelenti, hogy szép sorban rengeteg fát ültetek, hanem ezáltal megpróbálom megváltoztatni az itt élők szemléletét is azáltal, hogy lehetőséget adok számukra a boldoguláshoz. Megóvhatják a természetet és ha így tesznek, pénzhez is juthatnak vele. Ez az igazi segítség. Itt sincs azonban vége a történetnek, Tahir ugyanis alapított egy olyan központot, ahol a modern mezőgazdaság fortélyait mutatja meg szülőhazája lakosságának. Mint mondja, a népesség 80 százaléka ebből él, de képtelenek annyi élelmet termelni, amivel el tudják látni a családjukat. Ebben szeretne segíteni nekik. 

A több évtized alatt lerombolt és elhanyagolt természetet nem lehet egyik pillanatról a másikra helyrehozni, de a program 2006-os indulása óta Tahir már lát biztató jeleket. Egyre több a füves és árnyékos terület és kutatások szerint (ha minimálisan is) az átlaghőmérséklet is csökkenő tendenciát mutat. Most már az etiópiaiak is tudatában vannak azoknak a környezeti hatásoknak, amelyek a gazdaságukra és így a megélhetésükre is hatással vannak, sőt mi több, tenni is tudnak érte. Azzal, hogy Tahir munkát, reményt, célt és pénzt adott a fiatalok kezébe, megtette amit lehetett. És hogy tudnak-e a lehetőséggel élni az afrikai országban? Ki fog derülni. Barsi Zoltán


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.