Ezen jogintézmény leggyakrabban járművezetés az eltiltás tartama alatt szabálysértések elkövetőivel szemben került alkalmazásra. A környéken azonban a megszaporodott falopások elleni hatékonyabb fellépés érdekében más szankciók egyidejű alkalmazása (szabálysértési eljárásban lefoglalás, mely nem csak az eltulajdonított famennyiségre, hanem az elkövetéshez felhasznált eszközökre: pl. szállító járművek, ill. fűrészek, fejszék, stb. is kiterjedt, illetve a szabálysértési eljárás mellett erdőgazdálkodási vagy erdővédelmi bírság kiszabásának kezdeményezése) mellett több tetten ért fatolvajt is sikeresen állított bíróság elé az Ózdi Rendőrkapitányság 2009 első negyedévében. Legutóbb erdészeti kezelésben lévő erdőterületekről kísérelték meg eltulajdonítani a szabálysértési értékhatárt nem meghaladó famennyiségeket az elkövetők, szamaras-, illetve lovas fogatokkal, azonban cselekményük elkövetése közben a járőrök tetten érték őket.
Az intézkedő rendőrök által végzett adatellenőrzés során megállapítást nyert, hogy az elfogott férfiak nem először követtek el ilyen jogsértéseket, hiszen korábban már több alkalommal sújtotta őket a bíróság pénzbírsággal, tulajdon elleni szabálysértés elkövetése miatt. A "visszaeső fatolvajokat" az Ózdi Rendőrkapitányságon előállították, majd őrizetbe vételükre is sor került.
Az eltulajdonított famennyiséget a rendőrök a helyszínen lefoglalták, majd a sértett részére kiadták, így a cselekménnyel okozott lopási kár teljes egészében megtérült.
A bíróság 30-30-és 45 nap elzárást szabott ki a notórius fatolvajokkal szemben. A bírósági tárgyalást követően az eljárás alá vont személyek azonnal megkezdték elzárásuk Büntetés-végrehajtási Intézetben történő letöltését.
Az Ózdi Rendőrkapitányság az őrizetbe vétel és a gyorsított, bíróság elé állítással záródó szabálysértési eljárások adta lehetőségekkel a jövőben is élni kíván, az ilyen- és hasonló jogsértések megelőzése, az erdőterületek megóvása érdekében - tájékoztatta a Borsod Online-t Egyedné Novodonszki Éva B-A-Z. MRFK Kommunikációs Iroda munkatársa
2009.04.20 - Ózd - Az Ózdi Rendőrkapitányság elzárással is sújtható, súlyosabb szabálysértések tetten ért elkövetőivel szemben - azok egyidejű őrizetbe vétele mellett - az elmúlt években gyakran élt a gyorsított, bíróság elé állítással záródó eljárások adta törvényi lehetőséggel.