Lényegében törvénytelennek minősítette a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. működését a vagyonkezelő ellenőrző bizottsága.
Így kérdéses, hogy döntéseik egyáltalán megállnak-e a bíróságon, amennyiben azokat valaki megtámadná. Az ellenőrző bizottság szerint a működési zavarok s a törvények be nem tartása miatt felvetődik a vagyontanács tagjainak és a vagyonkezelőnek a felelőssége.
Az MNV Zrt. keretein belül működő, az állami földeket kezelő Nemzeti Földalapkezelő május 11-re „véleményegyeztető" megbeszélésre hívta Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgatóját, Oszkó Péter pénzügyminisztert, Draskovics Tibor igazságügyi minisztert és Gráf József agrárminisztert. A nagy felhajtás oka, hogy az MNV Zrt. ellenőrző bizottsága számos olyan jelentőségű problémára lelt ellenőrzése során, amelyek alapján megkérdőjelezhető az MNV Zrt. teljes 2008. évi tevékenységének törvényessége. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsnak (NVT) például nem volt 2008-ban vagyongazdálkodási stratégiája, mivel azt nem egyeztette a tulajdonossal, vagyis az államot képviselő pénzügyminiszterrel. Emellett az MNV Zrt.-nek nem volt a törvény által előírt, a Vagyongazdálkodási Tanács és a tulajdonos által elfogadott, a saját vagyonára vonatkozó stratégiája és üzleti terve sem.
Az MNV Zrt. három elődszervezet - az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt., a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) - összevonásával, azok jogutódjaként 2008. január 1-jével kezdte meg működését. Az ellenőrzés megállapította, hogy e megoldás nyomán az állami vagyonnal való gazdálkodás átláthatósága nem javult, s még a tavalyi év végére sem vált ismertté teljes körűen az a vagyontömeg, amellyel a zrt.-nek gazdálkodnia kell. Az ellenőrzés megállapította, hogy az MNV Zrt. a rábízott vagyont sem megalakulását követően, 2007-ben, sem 2008. január 1-jével nem vette nyilvántartásba.
Az MNV Zrt.-hez került állami cégrészesedések átvételére vonatkozó előírások nem voltak egyértelműek, így azok átvétele sem történhetett meg szabályszerűen. Ez esetben viszont már egyenesen a vagyontörvényt megalkotó és elfogadó országgyűlési képviselők felelőssége vethető fel. A jogi szabályozás ugyanis egyáltalán nem lett egyértelműbb és áttekinthetőbb, a törvény és végrehajtási rendelete helyenként pontatlan, ellentmondásos. Az ellenőrzési bizottság leszögezi emellett azt is hogy a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács nem tette meg a szükséges intézkedéseket a tulajdonosi ellenőrzés végrehajtása érdekében, még 2009 februárjában sem rendelkezett a törvényben előírt tulajdonosi ellenőrzési szabályzattal és ellenőrzési tervvel.
A vagyonkezelés megalapozottságát az is megkérdőjelezte, hogy az MNV Zrt. a tavalyi év folyamán a rábízott vagyont elfogadott számviteli politika és számlarend nélkül kezelte. Az NVT és a menedzsment felelősségét felveti az a tény, hogy tavaly az új vagyonkezelő szervezet működése során nem végezték el a szervezetváltoztatáshoz kapcsolódó legalapvetőbb, törvényben előírt feladatokat sem. így nem készültek el az elődszervezetek tevékenységét lezáró beszámolói, nem indították el az MNV Zrt. mérlegkönyvét, nem készítették el a negyedéves tevékenységet bemutató beszámolókat, s nem küldték el beszámolójukat az Állami Számvevőszéknek. Elmaradtak vagy csúsztak a társaság működése szempontjából meghatározó beszámolók, s ezen hiányok megszüntetésére az NVT tagjai és az MNV Zrt. vezérigazgatója nem tették meg időben a szükséges intézkedéseket. A jelentés összefoglalója azzal zárul, hogy az MNV Zrt. tavalyi működésében tapasztalt zavarok, a vagyontörvényben előírt határidők be nem tartása, a társaság törvényes működésének hiányosságai felvetik a tanács és az MNV Zrt. vezérigazgatójának felelősségét.
Ennek nyomán még a laikusoknak is igen könnyen kisakkozható, hogy miért vállalta el Szilvássy György volt titkosszolgálati miniszter a bársonyszék helyett az MNV Zrt.-ben a középvezetői pozíciót, hiszen előreláthatólag nemsokára megteremtik neki a megfelelő helyet. A törvénytelen működést felszínre hozó ellenőrzési bizottság kapóra jöhetett, hiszen köztudott, hogy Tátrai Miklós, az MNV Zrt. jelenlegi vezérigazgatója Veres János volt pénzügyminiszter embere volt. Dénes Zoltán