Hogyan terjed a rák, pontosabban egy ahhoz teljesen megegyezően viselkedő betegség a fákban? Szelekovszky László békéscsabai természetvédő, fafaragó egy, a szülőföldjéről hozott példányon mutatta meg a jelenséget.
Egy öreg akác beteg törzsét hozta el a Bükkből Szelekovszky László, hogy - mint faragott alkotást - tovább éltesse a saját udvarán. Igencsak tanulságos, amit látott az északmagyarországi vidéken: Rengeteg idős fa pusztul a betegségtől a Bükkben - s mindjárt mutatta az ökölnyinél is nagyobb golyvákat az akácon, majd elővett egy lefűrészelt szeletet, és bepillantást engedett a törzs belső állapotába. - A golyva belül úgy terjed, mint az emberi szervezetben a daganat. A törzs közepe felé terjeszkedik, jóval világosabb, mint a fa színe, az erezet is eltűnik, és a megtámadott rész már nem él tovább. A sok golyvától a fa előbb-utóbb elpusztul. A régi ültetésű erdőkben a juharok, a fenyők és a tölgyek is sorra mutatják ennek a betegségnek a feltűnő jeleit.
Az, hogy megyénkben még nemigen láthatók golyvás fák, annak köszönhető, hogy itt fiatalok az erdők, és a folyamatos kitermelés következtében nemigen érnek meg magasabb kort a növények. Csupán elvétve fedezett fel Szelekovszky László beteg példányt a monori erdőben. László Erzsébet