Lexikon: E-É

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Egészségügyi termelés: egy károsított faállomány beteg, illetve elhalt egyedeinek kitermelése.

Egyéb termelés: az a véghasználati jellegű fakitermelés, amely után erdőfelújítási kötelezettség nem keletkezik (igénybevételekkel érintett erdőterület faállományának kitermelése, hagyásfák, hagyásfa-csoportok kitermelése).
 
Egykorú faállományról beszélünk, ha a faállomány fáinak kora azonos vagy közel azonos.
 
Elegyarány: egy (állományösszetevő) fafaj által elfoglalt terület, és az állomány fái által elfoglalt összes terület hányadosa (általában százalékban kifejezve).
 
Előhasználat: a véghasználati kort még el nem ért faállományokban, a szakmailag kívánatos állományszerkezet elérése érdekében végzett fakitermelések,.a faállomány fejlődését a kitűzött célnak megfelelően befolyásoló erdőművelési beavatkozás (tisztítás, gyérítés).
Első kivitel: mesterséges erdőfelújítás esetén az első, teljes területű erdősítési tevékenység, egyéb esetben
pedig a sikeres felújulás érdekében végzett első beavatkozás (a sikeres sarjadzás előkészítése, a megtelepedett természetes újulat felszabadítása).
 
Erdei apríték: ipari feldolgozásra vagy energetikai hasznosításra (az erdőben) aprítással előállított féltermék. Például a vágástéri hulladék (apadék) hasznosítása is.
Erdőfelújítást pótló erdőtelepítés: a termelésből kivont, vagy más művelési ágba került erdőterület helyett
elvégzett csere erdőtelepítés, amelyre a vonatkozó jogszabályok alapján több tekintetben az erdőfelújítás
szabályait kell alkalmazni.

Erdőfelújítási kötelezettség: az erdőterületek kitermelése vagy kipusztulása következtében erdőfelújításra
kötelezett területek.
 
Erdőhasználat: az erdei javak és produktumok betakarítása (faállomány véghasználata), felkészítése és értékesítése. Tárgya elsősorban – mint főhasználat – a faanyag, de jelentős szerepe van az úgynevezett mellékhasználatnak is (gyanta, kéreg, mag, bogyó, gomba, vad stb.).
 
Erdőművelés: magában foglalja mindazon, az erdőt befolyásoló racionális és kellő időben meghozott – a természettudományi ismereteken alapuló – beavatkozásokat, melyek annak állapotát egy megkívánt irányba viszik, anélkül, hogy az erdő természetes produktivitását korlátoznák.
 
ERFARET
Erdő- és Fahasznosítási Regionális Egyetemi Tudásközpont
Az intézmény 2005-ben alakult a Pázmány Péter Program keretében, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal /NKTH/ támogatásával, és Sopronban a Nyugat-Magyarországi Egyetem égisze alatt működik. Létrehozásának célja az volt, hogy a nyugat-dunántúli régióban kiemelkedő innovációs és kutatás-fejlesztési tevékenységet folytató központként tevékenykedjen az erdő- és fahasznosítás területén. Olyan komplex, alkalmazás-orientált K + F projekteket hivatott megvalósítani, amelyek célja a magas színvonalú tudományos alap- és alkalmazott kutatás. Továbbá új termékek, technológiák, szolgáltatások, innovációs környezet, tudás- és technológiatranszfer, start-up és spin-off vállalkozások, gyakorlat-orientált oktatás és innovatív munkahelyek létrehozása. Hálózati elven alapuló regionális vonzáscentrumként képes hatékonyan és intenzíven együttműködni a gazdasági szférával, ezáltal ösztönözve az egész régió gazdasági fejlődését, javítva annak és egyben az egész országnak a versenyképességét.
Az ERFARET céljai megegyeznek a Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjának alapvető stratégiai elemeivel.

 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.