Erdészeti hulladékokból készül bioüzemanyagot gyártani a finn UPM-Kymmene cég (Reuters/MTI)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
München - A bioüzemanyagok második generációs típusának előállítására van lehetőség erdészeti hulladékokból - mondta Hans Sohlstrom, az UPM-Kymmene finn erdészeti és papíripari csoport vállalati kapcsolatokért és fejlesztésért felelős alelnöke. Az UPM most készül bekapcsolódni a bioüzemanyagok gyártásába és próbagyártást tervez bioüzemanyag előállítására erdészeti hulladékokból, köztük fakéregből, gallyakból és fatönkökből.
A kormányok világszerte törekszenek arra, hogy az élelmiszerekből (kukorica, cukor és növényi olaj) előállított, ún. első generációs bioüzemanyagok helyettesítésére második generációs bioüzemanyagokat fejlesszenek ki, mivel a táplálékként is hasznosítható alapanyagok felhasználása körül éles viták vannak az élelmiszeárakra gyakorolt állítólagos árfelhajtó hatás miatt.
"Terveink szerint ez év közepére az összes információnk meglesz, ami szükséges a döntéshez a gyártás beindításáról - mondta Sohlstrom egy, a második generációs bioüzemanyagokról rendezett konferencia alkalmával, amely az F.E. Licht német elemző intézet szervezett. - Ha a próbagyártás pozitív eredményeket hoz, akkor 2012-2013-ban indulhat el a piacra történő termelés." Az alelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a mostani gazdasági és pénzügyi körülmények között jól meg kell alapozni egy ilyen döntést, mert a termelés elindítása többszáz millió eurós beruházást jelenthet.
Körülbelül három millió tonna erdészeti hulladékból már 200 ezer tonna biodízel előállítható. "Úgy véljük, hogy nagy mennyiségben állnak rendelkezésre ilyen hulladékok Európában és másutt is. A fák jelentette biomassza-mennyiségnek jelenleg mintegy a fele hulladékként marad hátra, amit a fafeldolgozóipar és a papíripar nem hasznosít" - mondta az alelnök.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.