A parlament előtt az új erdőtörvény tervezete: a héten a bizottságokban a 88 módosító indítvány – köztük az erdészeti kommunikációval foglalkozó javaslat – tárgyalásával folytatódik vita Az Országgyűlés lezárta az új erdőtörvény tervezetének általános vitáját. Az új szabályozás néhány eleme előrelépést jelent, néhány azonban komoly veszélyeket hordoz magában – olvasható a Lehet Más a Politika (LMP) közleményében.
Állításuk szerint például megnyitja az állami erdők privatizálásának lehetőségét, miközben gyengíti a természetvédelmi szempontok és a társadalom érdekeinek érvényesíthetőségét. A szervezet ezért csak módosításokkal tartja elfogadhatónak a tervezetet.
Hosszas törvény-előkészítés után a héten az Országgyűlés lezárta az 1996-os erdőtörvényt felváltó új szabályozás általános vitáját. A tervezet bizonyos elemeiben alkalmazkodik az erdőgazdálkodáshoz fűződő társadalmi elvárásokhoz. Ilyen elem a természetességi kategóriák bevezetése és a természetkímélő szálaló gazdálkodás elfogadása, ami lehetőséget teremt a természetközeli módszerek elterjedésére. Ugyanez a tervezet egyúttal több veszélyt is előrevetít. Például az állami erdőterületeket korlátozottan forgalomképes tulajdonná nyilvánítja, anélkül, hogy a törvény pontosítaná, hogy milyen esetekben és feltételek mellett kerülhet erre sor. Semmilyen garanciát nem látunk arra, hogy a törvény elfogadását követően nem kerül napirendre az állami erdőterületek privatizációja. „Évek óta érzékelhető „lobbinyomás” az állam egyik utolsó jelentős vagyonelemének, a több mint egymillió hektárnyi állami tulajdonú erdőterületnek a részleges privatizációjának irányába – fogalmaznak közleményükben.
Az LMP károsnak tartja az erdőtervezés folyamatának leegyszerűsítését, az éves engedélyezések megszüntetését is. Ezzel a természetvédelmi és az erdészeti hatóság gazdálkodásba való beleszólására csak tízévente nyílik mód, a köztes időszakban ellenőrizetlenül hagyva az erdőkben zajló folyamatokat. A lépést rendkívül veszélyes precedensnek tartjuk, ami már középtávon a hazai erdők állapotának romlását idézheti elő.
Sajnálatosnak tartják, hogy a társadalmi szervezetek nem élhetnek ügyféli jogállásukkal az erdészeti igazgatási ügyekben.