Korszerű belvízgazdálkodás kialakítása vízvisszatartás segítségével (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
A belvízből eredő problémákat újszerű közelítéssel kezeli a Magyarország vizeinek állapotjavítását és fenntartható használatát célzó vízgyűjtő-gazdálkodási terv.

A készülő vízgyűjtő-gazdálkodási terv elfogadása esetén javulna a növénytermelés vízellátottsága, csökkenhetne az öntözés iránti igény, miközben a belvizet befogadó vízfolyások tápanyag-terhelésének csökkenése következne be. A vízgyűjtő-gazdálkodási terv társadalmi konzultációjának keretében november 18-ig van lehetőség a készülő terv véleményezésére a www.vizeink.hu oldalon.

A rossz vízelvezetésű helyeken, egyes területek mélyebben fekvő részein megjelenő belvíz évi több hónapos bosszúságot okoz a mezőgazdaságban érdekelteknek. Az érintett területeket nem lehet megfelelően hasznosítani, ha pedig az állóvíz már megművelt termőterületen jelenik meg, a termést is tönkreteszi, s közvetlen környezetében sem ideálisak a körülmények a haszonnövények fejlődése számára.
A belvíz szintje az őszi-téli időszakban magasabb, míg tavasszal és nyáron visszahúzódik. A belvízgazdálkodás hagyományos módja a gyors levezetés. A befogadó vizekbe kerülő, szennyező mezőgazdasági vegyszerek és tápanyag miatt ez a megoldás semmiképp sem ideális. Sík területeken a mezőgazdasági földhasználatból származó terhelés ott lehet jelentős, ahol belvízelvezetés történik. Ez az egyik oka annak, hogy a belvizeknek az adott területen való visszatartása a legfontosabb. A másik ok az, hogy a belvizek gyors levezetése esetén az öntözést külön drága infrastruktúra segítségével kell megoldani. Amennyiben a belvíz visszatartása megvalósul, az öntözés vízigénye csökken, illetve olcsóbban teljesíthető.  A víz visszatartása történhet művelési ág és módváltással és oly módon is, hogy a mélyebb fekvésű területekről nem vezetik el a vizeket, ezáltal ezek a területek fokozatosan vizes élőhellyé alakulnak. Az intézkedés tehát hozzájárul természetvédelmi célok eléréséhez is.
Végül a belvíz külön e célra kialakított öntözésre is felhasználható víztározókba vezethető.
Magukat a belvízcsatornákat a korábbiaktól eltérő módon kell kiépíteni és fenntartani. A terhelések további csökkentése érdekében szűrőrendszerek kialakítása szükséges az állóvizekbe vagy vízfolyásokba történő bevezetés előtt. Az üzemeltetés része a felszín alatti vizek megcsapolását csökkentő, illetve a belvíz mederben tartását lehetővé tevő duzzasztás.

A belvíz visszatartását középpontba helyező gazdálkodás lényegesen, költség-hatékony és környezetbarát módon mérsékelheti az éghajlatváltozás és az aszályok negatív hatásait.  
A szükséges szabályozási, műszaki intézkedéseket megfogalmazó vízgyűjtő-gazdálkodási terv 2009. december 22-ig készül el, jelenleg a társadalmi egyeztetése folyik. Minderre azért is szükség van, mert az Európai Unióban érvényes vízügyi törvény célkitűzése, hogy 2015-re a magyarországi tavak, folyók, patakok és felszín alatti vizek jelentős javuláson menjenek át, és lehetőség szerint elérjék a kívánatosnak tartott „jó állapotot”.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.