Damian Aspinall, az Aspinall Alapítvány vezetője és csapata, valamint a Conservation International (CI), az Association Mitsinjo és a GERP (Groupe d'Etude et de Recherche sur les Primates de Madagascar) több száz kilométernyi erdőséget vizsgáltak át Madagaszkáron, és bizonyítékot találtak arra, hogy a bambuszmaki legalább tizenegy olyan helyszínen megtalálható, melyek korábban ismeretlenek voltak a tudomány számára.
A fajt, melyről azt hitték kihalt, a nyolcvanas években fedezték fel újra. Populációját korábban kevesebb, mint száz egyedre becsülték természetes élőhelyén. Ez a felfedezés igazi győzelem, és „újabb mérföldkő a világ egyik legveszélyeztetettebb főemlősének megmentése érdekében” – mondja Russ Mittermeier, a CI elnöke. Az új helyszínek további harminc-negyven óriás bambuszmakinak adnak otthont. Ez nem nagy állomány, de elég ahhoz, hogy a populációst becslést mintegy harminc százalékkal javítsa, ami nem rossz arány.
A Madagaszkáron élő makik egyedszáma hanyatlik, az országban uralkodó politikai bizonytalanságnak, a legális és illegális fakitermelésnek köszönhetően. Az óriás bambuszmaki teljes egészében bambuszfákkal táplálkozik, ezért is kapta becenevét, „madagaszkári panda”. Ám a fákat is jelentősen irtják.
A felfedezés rendkívüli siker a faj megmentése érdekében” – mondja a GERP kutatója, Jonah Ratsimbazafy. „Vissza kell, hogy segítse a természetvédelmet a madagaszkári napirendre, miután a törvények hiánya és az illegális fakitermelés terjedése a nemzeti parkokban már veszélyeztette a korábbi természetvédelmi sikereket”.
- A madagaszkári dzsungelben az óriás bambuszmaki utáni expedíció hazardírozás volt, de kifizetődött – állítják kutatók