Fejlesztések a sikeres KASZK-ért (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. augusztus 8. - Közép-Magyarország: Két milliárd a korszerűbb agrár-oktatásra


Lezárult egy szakasz annak a csaknem két milliárd forintos projekt-csomagnak a megvalósításában, amelyben kialakítják a közép-magyarországi agrár szak- és felnőttképzés új szervezetét, valamint felújítják, bővítik a szakképző központhoz tartozó intézményekben az oktatás közvetlen céljait szolgáló létesítmények infrastruktúráját.
Mint dr. Dúl Udó Endre, a Közép-Magyarországi Agrár-szakképző Központ (KASZK) főigazgató-helyettese, aki egyben a térség négy korábbi agrár-szakoktatási intézménye integrációs projektjének vezetője is, elmondta, az iskolákat fenntartó Vidékfejlesztési Minisztérium elődje, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium éppen két évvel ezelőtt alakította meg két budapesti és két Pest megyei patinás szakközépiskola integrációjával azt a szervezeti rendszert, amely az intézmény központi- és tagintézményei egy szervezetbe tömörítésére, valamint az oktatás személyi és technikai hátterének megújítására eddig két jelentősebb uniós pályázatot nyert el. Ezekre együtt több mint 1,2 milliárd forintot használhatnak fel, és folyamatban van két további pályázat elbírálása is, amelyek együttes értéke több, mint 700 millió Ft.
Az eddig végzett munkáról, a projektek végrehajtásának állásáról nemrég úgynevezett köztes konferencián adtak számot. A pályázatok lényegében annak a Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) szervezetnek a kialakítását szolgálják, amelyből az országban még két ehhez hasonló létezik (a Dunántúlon a DASZK, a Keleti országrészben, a Tiszántúlon, illetve Észak-Magyarországon pedig az ASZK) szintén a VM fenntartásában.
A KASZK-ot - a budapesti Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola, mint központi intézmény, tagintézményként pedig a szintén fővárosi Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Iskola, a váci Táncsics Mihály Mezőgazdasági Szakképző Iskola, valamint a piliscsabai Mezőgazdasági, Erdészeti Szakképző Iskola (valamennyi VM Gyakorló Iskola) – alkotják. Az integrációjuk égisze alatt fut, s egyúttal ennek sikeres megvalósítása érdekében valósul meg az egyik projektjük a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) révén „A szak- és felnőttképzés struktúrájának átalakítása konstrukció” a „Munkaerő-piaci igényekhez alkalmazkodó Térségi Agrár-szakképző Központ fejlesztése” címmel benyújtott pályázaton 303 millió forint támogatást nyertek el. Ezzel csaknem szinkronban halad a másik - a Közép-Magyarországi Operatív Programra (KMOP) benyújtott -, és „A szak- és felnőttképzés infrastruktúrájának átalakítása” konstrukció keretében a „TISZK rendszerhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztés” című pályázatukra elnyert 563 millió forintos támogatásból és 304 millió, a fenntartó által biztosítandó saját erőből finanszírozható projekt megvalósulása.  
Dr. Dúl Udó Endre elmondta: a mintegy 860 millió forintnyi támogatásból eddig valamivel több mint 400 milliót invesztáltak. Fehér István

© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.