2010. december 6. - BÖDECS BARNA (Jobbik) kérdésében a profitorientált erdészetekre hívta fel a figyelmet. – Az újonnan létrehozott kormányzati szerkezetben az állami tulajdonú védett erdőterületek védettségi státuszukra tekintet nélkül egy minisztérium felügyeletébe, de ezen belül két államtitkárság alá kerültek. Míg a nemzeti parkok erdőterületei a Környezet- és Természetvédelmi államtitkársághoz, addig az erdészetek a többi védett és nem védett állami erdők a hangzatos nevű Élelmiszerlánc-felügyeleti és Agrárgazdasági államtitkársághoz kerültek besorolásra a vadászattal és a halászattal egyetemben. Dr. Illés Zoltán államtitkár úr a 2010. szeptember 17-ei Népszabadságban a következőket nyilatkozta: "Az uniós szabályozás szerint a védett erdők kezelése a természetvédelmi intézményrendszer feladata. Magyarországon ezt az erdészeti szakma nem fogadja el; majd elválik, hogy az uniós elvárás vagy az erdészeti lobbi érvrendszere lesz-e erősebb. Azt azért megjegyezném, hogy a miniszterelnök úr egyértelművé tette: a nem védett erdőkben is vége a profitorientált erdőgazdálkodásnak, a jóléti célú erdőkezelés és a tarvágás helyett a szálalásos művelés kell, hogy előtérbe kerüljön." Kérdezem:
Tervezi-e a kormány, és ha igen, mikor, hogy a vonatkozó jogszabályok és a Vidékfejlesztési Minisztérium szervezetének átalakításával az erdők, így az azokat gondozó erdészetek is az európai uniós eljárásokkal összhangban a környezet- és természetvédelmi igazgatás felügyelete alá kerüljenek?
Milyen intézkedéseket terveznek annak érdekében, hogy az állami tulajdonú erdészetekkel szemben támasztott profitorientált gazdálkodási elvárással szemben előtérbe kerüljön az erdészetek erdőterületeket és azok minőségét bővítő, a társadalmi jólétet, a fajmegőrzést szolgáló szerepe?
Milyen ütemezésben történik meg a tarvágásos fakitermelés megszüntetése és átállítása egy fenntartható, szálalásos művelésre?
DR. ÁNGYÁN JÓZSEF, (vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár) válasza:
- Kétmillió hektár erdőterületünk növelésére törekszünk! A hosszú távú erdőterv szerint 2,5 millió hektárra kell növelni, annak érdekében, hogy az ökológiai és egyéb szempontok érvényesüljenek. Mégpedig azért, mert az erdő a gazdasági teljesítmények mellett öko- é szociális vagyis ökoszociális teljesítményeket is nyújt, közjavakat is előállít. Attól függően, hogy melyik funkciója dominál, változik az erdők besorolása. Ez pedig attól függ, hogy milyen tájon vagyunk. Hogy mennyire érzékeny, sérülékeny az adott táj, illetőleg milyen a gazdasági potenciálja. A használat és a védelem intenzitása határozza meg az erdők besorolását. Ez alapján ma, – ami persze vitatható – 63 százaléka az erdőknek gazdasági kategóriába sorolt, 36 százaléka védelmi és 1 százaléka közjóléti. Az, amit Illés államtitkár úrtól volt szíves idézni, az a védelmi célú erdőkre vonatkozik.
- A védelmi célú erdőkre az vonatkozik, hogy azt a természetvédelemnek a saját hatáskörébe kell vonnia. Tehát az valószínűleg elképzelhetetlen, hogy a teljes erdőterületünk, az egésze - ahogy ezt képviselő úr föltette - természetvédelmi hatáskörbe kerüljön. 57 százalék állami erdőről, 42 százalék magánerdőről és 1 százalék közösségi használatú erdőről van szó. Én azonban azt gondolom, hogy alapvetően nem a tulajdoni forma vagy a kezelő határozza meg, hanem hogy a társadalom milyen játékszabályokat szab az erdőgazdálkodással szemben. Ezen nem csak a törvényi szabályozás, az intézményrendszer, hanem a közgazdasági szabályozás átalakítása fog segíteni. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban, az EMVA rendeletben van olyan lehetőség, hogy az erdő- környezetgazdálkodási rendszereket, aminek része a szálaló művelés és része a természetvédelmi szempontok érvényesítése, ezeket elterjesszük. Sajnálatos módon az előző kormány erre nem fordított forrásokat, illetve elköltötte az Új Magyarország vidékfejlesztési program forrásait. Tehát érdekeltté szeretnénk tenni az erdőgazdálkodókat abban, függetlenül attól, hogy állami erdészetről vagy magánerdészetről van szó, hogy a környezeti szempontokat fokozottan érvényesítsék, és növekedjék az ökoszociális teljesítményeket nyújtó erdők aránya és azok ökoszociális teljesítménye a társadalom számára.