2024. augusztus 31. – A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezetése arról határozott, hogy megszervez egy erdészeti szakértői hálózatot.
Erről a döntésről kérdeztük Luzsi Józsefet, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vidékfejlesztésért felelős alelnökét.
ForestPress - Miért jutott arra az elhatározásra és döntésre a NAK, hogy létrehozza, megszervezi az Erdészeti Szakértői Hálózatot?
Luzsi József - Az Erdészeti Szakértői Hálózatot a NAK azért állította fel, mert várakozásaink szerint ezzel a megoldással hatékonyabban tudjuk ellátni a tájékoztatási, szolgáltatási feladatainkat az erdészeti ágazat gyakorlati szereplői felé. Eddig ezeket a feladatokat egy kisebb létszámú, a Kamara központjában dolgozó erdészeti szakértői munkacsoport látta el, akik ebből kifolyólag elsősorban központilag szervezhető tájékoztatási tevékenységeket végeztek. A Kamara vármegyei igazgatóságain tevékenykedő erdészeti szakértők révén immár a személyes tájékoztatásra és tanácsadásra, valamint helyi rendezvények szervezésére is nagyobb lehetőség nyílik.
A korábbi tevékenységeink során szerzett saját tapasztalataink alapján, amelyeket az erdőkért és az erdőgazdálkodásért felelős államtitkárság törekvései is megerősítettek, az ágazati általános tájékoztatási tevékenység bővítése elősegítheti
- a magán erdőgazdálkodás gyorsabb és eredményesebb szerveződését, és ezzel a rendezetlen magánerdők arányának csökkenését,
- az erdőgazdálkodási tevékenységek szakszerű és fenntartható gyakorlását, valamint
- a Közös Agrárpolitika célkitűzéseinek a teljesülését, valamint az ezekkel összhangban biztosított állami támogatások hatékony és eredményes felhasználását.
A NAK Erdészeti Szakértői Hálózat az előbbi célok teljesülését azzal is igyekszik előmozdítani, hogy egyben az erdészeti szakirányítók és szaktanácsadók szakmai munkáját is támogatni fogja. Az e körben szervezett tájékoztató rendezvényeink évek óta hiánypótlóak és népszerűek.
A NAK Erdészeti Szakértői Hálózat ezen felül támogatja a falugazdász hálózat tájékoztatási és pályázatkezelési tevékenységeit is, amelyeket a továbbiakban is fenn kívánunk tartani.
Végül érdemes még megemlíteni, hogy az ágazat gyakorlati szereplőivel való személyesebb kapcsolattartás nyilvánvalóan erősíteni fogja a NAK erdészeti ágazati érdekérvényesítési képességeit is.
FP - Az erdőtulajdonosok és a szakma is emlékszik még arra, hogy évekkel ezelőtt már működött egy országos (állami) szakmai tanácsadó hálózat, amit valamelyik kormányzat egy tollvonással megszüntetett. Milyen biztosítékot nyújt a NAK az erdőtulajdonosok és a szakma számára, hogy ez a hálózat nem jut az előbbi sorsára?
L.J. - Korábban működtetett állami szakmai tanácsadó hálózatról nincs tudomásunk. Piaci alapokon, de részben állami támogatással működő szaktanácsadókról, integrátorokról és szakirányítókról tudunk, akiknek az állami támogatása időközben sajnálatos módon valóban megszűnt. Maguk a piaci szolgáltatók viszont nagyobbrészt továbbra is működnek, és a KAP szaktanácsadási támogatási programja révén egy részük esetében a közeljövőben remélhetőleg az állami támogatási lehetőség is megnyílhat.
A NAK Erdészeti Szakértői Hálózat az említett piaci tanácsadók, szakirányítók mellett működik majd, illetve, ahogy arról a bevezetőben már szó esett, részben az ő szakmai felkészültségüket is igyekszik elősegíteni.
Egy felgyorsult, változó világban nehéz bármire hosszú távú garanciát vállalni. Azt azonban kijelenthetjük, hogy amíg a szakértői hálózat szolgáltatásaira igény mutatkozik, és a hálózat finanszírozását a Kamara vállalni tudja, addig működni fog.
F.P. - Milyen tapasztalatok, információk jutottak el a NAK szakembereihez, hogy kiderüljön, nagy hiátus van a szakmai tájékoztatás terén?
L.J. - Szögezzük le már az elején, hogy bár nyitottak vagyunk minden aktuális szakmai témára, és minden gyakorlati ágazati szereplő felé, tisztában vagyunk azzal, hogy léteznek erdészeti szakmai és szellemi műhelyek, amelyek a saját témájukban sokkal felkészültebbek, mint mi lehetünk, illetve vannak nagyobb erdőgazdálkodó szervezetek, akik az általuk alkalmazott szakemberek képzését, továbbképzését maguk is meg tudják szervezni. Mi a tájékoztatási tevékenységünkkel elsősorban azokra fókuszálunk, akik ezen a téren kiszolgáltatottabbak, illetve akiket a szellemi műhelyeink nehezebben érhetnek el, jelesül a magán erdőgazdálkodásban érintett erdőtulajdonosokra, erdőgazdálkodókra és erdészeti vállalkozásokra. A tájékoztatás tartalmát illetően pedig azokra a kérdésekre, amelyek e személyek és szervezetek tevékenységének szakmaiságát, jogszabályi garanciáit és jövedelmezőségét elősegíthetik. Talán két fontos tématerületet érdemes kiragadni ezek közül, a magán erdőgazdálkodás szerveződését, valamint a Közös Agrárpolitika erdészeti állami támogatásainak eredményes felhasználását. Mindkét területen sok a tájékozatlanságra visszavezethető bizonytalanság, így nem kérdés, hogy a tájékoztatásra szükség van.
F.P. - Kik, milyen szakemberek alkotják a hálózat szakértő gárdáját?
L.J. - Igyekeztünk úgy kialakítani a csoportot, hogy minden releváns szakterületről bekerüljenek megfelelő munkatapasztalattal rendelkező kollégák. Így vannak állami és magán erdőgazdálkodói, szakirányítói, hatósági, támogatáskezelési, vadkárkezelési és természetvédelmi területről érkező szakértőink. Ezen felül a csapat számíthat a Kamara összes egyéb szakértői és belső szolgáltatási kapacitásaira is.
F.P. - Hányan vannak és milyen a területi elosztás?
L.J. - A NAK Erdészeti Szakértői Hálózat első lépésben kilenc fő regionális és öt fő központi erdészeti szakértőből áll. Ez, ha csak a vármegyék számából indulunk ki, meglehetősen szűkös stáb. Indulásnak azonban alkalmas arra, hogy teszteljük az igényeket, és azt, hogy milyen módon lehet azokat a leghatékonyabb módon kielégíteni. A megszerzett tapasztalatok alapján léphetünk tovább.
F.P. - Mi a szakértők státusa? Alkalmazottak vagy egyéni vállalkozók stb.?
L.J. - A NAK Erdészeti Szakértői Hálózatot a Kamara központi állományában, egységes vezetés alatt álló alkalmazottak alkotják.
F.P. - Van-e a szakértőknek székhelyük, irodájuk, telephelyük, infrastruktúrájuk vagy ennek kialakítása egyéni szociális feladat?
L.J. - A regionális erdészeti szakértők a vármegyei kamarai igazgatóságok telephelyein tevékenykednek, és a munkájukhoz minden infrastrukturális feltétel biztosított.
F.P. - Lehetőség van-e a személyes kapcsolatfelvételre vagy csak elektronikus tájékoztatásra van mód?
L.J. - A NAK Erdészeti Szakértői Hálózat elérhető saját központi és egyéni kapcsolási számokon telefonon, e-mailben, nemsokára egy honlapon elhelyezett kapcsolatfelvételi űrlapon, továbbá előzetes egyeztetés mellett, valamint helyi rendezvényeken személyesen is.
F.P. - Ki veheti igénybe ezt a szolgáltatást, milyen feltételeknek kell megfelelni ehhez?
L.J. - A Kamara elsősorban a tagjai számára biztosít tájékoztatási szolgáltatásokat. Ez is jelentős kör, azonban a magánerdők és a magán erdőgazdálkodás sajátosságaihoz igazodva e szolgáltatásunkat minden érintett részére igyekszünk biztosítani. Azon erdőtulajdonosok részére is tehát, akik nem kamarai tagok, és nem is feltétlenül lesznek azok, viszont szerepük van a magán erdőgazdálkodás megszervezésében.
F.P. - A szolgáltatás ingyenes vagy díjköteles? Ha az utóbbi, akkor mennyibe kerül?
L.J. - A NAK Erdészeti Szakértői Hálózat általános tájékoztatási és tanácsadási szolgáltatásokat nyújt, térítésmentesen. Minden más egyedi szolgáltatást (pl. tervezés, szakértés, szakirányítás, szaktanácsadás, támogatásigénylés), amelyek esetében a díjkötelezettség egyáltalán felmerülhet, továbbra is a piaci szolgáltatók látnak majd el.
F.P. - Feladatuk lesz-e a nem működő, osztatlan közös tulajdonú erdők kezelésének megoldása, segítése?
L.J. - Igen, ahogy fent már említettük, ez egy kiemelt feladata lesz a NAK Erdészeti Szakértői Hálózatnak.
F.P. - Erdővásárláshoz, eladáshoz, erdőtelepítéshez (fafaj kiválasztás, fafajpolitika) is adnak tanácsot?
L.J. - A NAK Erdészeti Szakértői Hálózat általános tájékoztatási és tanácsadási szolgáltatásokat nyújt ezeken a tématerületeken is.
F.P. - Feladatukat képezi-e a szakmai PR, vagy csak a NAK arculatát kell ápolniuk?
L.J. - A NAK köztestületként a tagjai eredményes gazdasági tevékenységét hivatott elősegíteni a tájékoztatási tevékenysége révén is. Az Erdészeti Szakértői Hálózatot is ennek szellemében állítottuk fel.
A NAK nem kormányzati szervezet, de gazdasági kamaraként elengedhetetlen, hogy szoros kapcsolatban álljon a Kormánnyal, azon belül is elsősorban a szaktárcával és a szakállamtitkársággal. Az érdekképviseleti feladataink mellett a tájékoztatási szolgáltatási feladatainkat is így tudjuk hatékonyan ellátni. Ebben a tekintetben az Erdészeti Szakértői Hálózat az aktuális szakmapolitikai irányokról igyekszik megfelelő módon tájékoztatni a tagjait, amennyiben erre gondolt „szakmai PR” tevékenység alatt.
Jelenlegi, erdőkért felelős államtitkárunk gyakran említi, hogy nem elég jól dolgozni, azt megfelelően kommunikálni is kell. Mert ez a jövőbeli tevékenykedési lehetőségünk záloga. Ebben az értelemben is bízunk az Erdészeti Szakértői Hálózat tevékenységének eredményességében, ami nyilvánvalóan a Kamara jó hírét is erősítheti. Egyéb vonatkozásban nem gondolom, hogy az Erdészeti Szakértői Hálózat felállítása bármilyen kamarai kommunikációs célokat szolgálna.
F.P. - A pályázatkezelés is a feladatukhoz tartozik?
L.J. - Ahogy korábban már érintettük, a NAK Erdészeti Szakértői Hálózat fontos feladata, hogy a tájékoztatási tevékenységével, illetve az érintettek jelzéseinek a szaktárca felé történő közvetítésével elősegítse a Közös Agrárpolitika erdészeti támogatási forrásainak eredményes felhasználását. Ehhez kapcsolódóan azonban hatósági feladataink jelenleg nincsenek, és ahogy már ugyancsak említettük, piaci szolgáltatási tevékenységeket sem végzünk.
F.P. - A nak.hu mely felületén találnak információt a szolgáltatással kapcsolatban?
L.J. - Rövidesen a Kamara honlapján elérhetővé lesz egy önálló erdészeti aloldal, ahol általános tájékoztató anyagaink mellett az Erdészeti Szakértői Hálózatra vonatkozó információk is tartósan elérhetőek lesznek. Addig ezekről a megjelent sajtóközleményekből, cikkekből, és e-mail körlevelekből értesülhetnek az érintettek.
F.P. – Köszönöm a beszélgetést!
Zétényi Zoltán