Fakitermelési munkák a Sóstói-erdőben (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. november 14. - Fakitermelési munkálatokat kezdett a Sóstói-erdő területén az elmúlt héten a NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészete. Három helyen összesen 4 hektáros területen végzünk olyan fakitermelési munkát, ami után erdőfelújítás következik, egy fiatalabb állományban pedig nevelővágást hajtunk végre a visszamaradó faállomány jobb növekedése érdekében. A munkákat az érvényben lévő üzemtervi előírások szerint végezzük. Kérjük az erdőjárókat, hogy fokozott figyelemmel közlekedjenek a területen a következő napokban – mondta Tölgyfa Gábor, a Nyíregyházi Erdészet igazgatója.

Két helyen akácos állományokat termelünk ki, a helyükre őshonos kocsányostölgy kerül majd. A munkát olyan módszerrel végezzük, ami a talaj felső rétegének megóvását, és az abban található élőlények védelmét, a területen megtalálható őshonos elegyfák és cserjék megmaradását segíti elő. A területen ezt követően az ősszel, a Sóstói-erdőből gyűjtött kocsányostölgy makkal fogjuk az erdősítést elvégezni.

A harmadik, egyhektáros területen egy teljesen kiritkult tölgy állomány található. Itt a cserjeszintet eltávolítottuk, a faállományból szinte csak a kiszáradt egyedeket termeltük ki. A fakitermelést kíméletes technológiával, a fákat nem vonszolva (vagyis a talajt nem bolygatva) hajtottuk végre. Mivel igen kevés makk hullott természetesen a földre, ezen a területen szintén kocsányostölgy makkvetést hajtunk majd végre, de nem a szokásos soros technológiával, hanem szórtan, természetszerű állapotot rekonstruálva. Ez a terület a 2011. nyarán ismét előkerült fokozottan védett magyar nőszirom lelőhelyéhez közel található. A technológia az ilyen természeti érték védelmét és elterjedését is szolgálja. Az erdőfelújítási és fakitermelési módszereket, valamint a felújítási területek kijelölését az E-misszió Természetvédelmi Egyesület munkatársaival is egyeztettük – fogalmazott az igazgató.

A Sóstói-erdő tölgyeseinek 80 százaléka idős, 80 év feletti és sok esetben már nemcsak a műszaki, hanem biológiai vágásérettségét is elérte, meghaladta. Sok helyen a sűrű és őshonos cserjeszint felett már csak „egymásnak kiabáló” törzsek találhatók a többhektáros erdőrészletekben. Ilyen állományokat érint a jelenlegi munka. Az erdőfelújítási munkák során szívesen látjuk az iskolásokat, óvodásokat egy kis makkvetésre, csemeteültetésre.

Az erdőtömb fokozatos erdőfelújítása időszerű és nem halogatható feladat. 2008-ban a NYÍRERDŐ Zrt. az MGSZH Erdészeti Igazgatóságának erdőtervező szakembereivel valamint természetvédelmi szervezetek képviselőivel egy erdőfelújítási programot dolgozott ki. Eszerint az igen idős erdőállományokat 30 év alatt fokozatosan, kíméletes technológia alkalmazásával újítjuk fel, őshonos fafajokkal. A munkát a korábbitól eltérő módon, kisterületű (0,5-1 hektáros) foltokban végzik el az erdészek.










© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.