A Slatioara évszázados erdőben
Tapasztalatcsere, valamint együttműködési megállapodás előkészítése a román és a magyar erdészek között – ezek voltak a legfontosabb elemei annak a szakmai útnak, amelyre a ROMSILVA erdészeti közhasznú társaság meghívására utaztak a szomszédos országba a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. valamint a Szombathelyi Erdészeti Zrt. munkatársai.
Az egyeztetésen a ROMSILVA-t Apostol Cristian, kereskedelmi igazgató, valamint Petre Gargarea, a vadászattal és vízkultúrával foglalkozó főosztály vezetője képviselte. A NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. részéről Kaknics Lajos vezérigazgató, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. képviseletében pedig Kronekker József vezérigazgató vett részt a tárgyaláson.
Memorandumban rögzítették a résztvevők, hogy a két fél együttműködik határokon átnyúló, európai uniós programok kidolgozásában és megvalósításában, illetve kezdetét veszi közös álláspont kidolgozása a távlati erdőgazdálkodási management területén. Tapasztalatcserére az erdővédelem, a faanyag-forgalmazás és marketing, valamint a természetközeli vadgazdálkodás és a vadvédelem terén nyílik elsősorban lehetőség. Közös vadgazdálkodási és vadvédelmi programok megvalósítása, műszaki és tudományos információcserék, erdő- és vadgazdálkodási szakemberek tanácskozásai mellett konferenciák, szimpóziumok, workshopok szervezésére is lesz majd mód. Az elképzelések szerint a NYÍRERDŐ Zrt.-n és a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-n kívül magyar részről a Zalaerdő Zrt. és a Sefag Zrt. is csatlakozik az együttműködéshez.
A szakmai úton alkalom nyílt a 3,4 millió hektár állami tulajdonú erdőt kezelő, jelenleg 22 ezer embert foglalkoztató ROMSILVA erdélyi és moldovai munkájának megismerésére is. A magyar szakemberek tanulmányozták a margineai Codrul Voivodesei vadaskertet, amely 2004 óta 420 hektáron működik. (A hazai delegáció tagja volt az ilyen kerteknél használatos kerítések építésénél nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező Cont-Eco Kft. ügyvezető igazgatója, dr. Vargyas Csaba is.) A Vanatori-Neamt természeti park után a Dragos Voda bölényrezervátum következett, ahol jelenleg 24 bölény él. A tervek szerint két éven belül megkezdődhet a korábban erre őshonos állatok visszatelepítése a természetbe. Itt természetesen szóba került a NYÍRERDŐ Zrt.-nél hasonló céllal zajló nyírfajd program is.
Két méntelep (Dubrava és Radauti) és a targu neamti fafeldolgozó üzem meglátogatása mellett a Slatioara évszázados erdő tanulmányozására is mód nyílt. Az 1066 hektáros területet a román erdészek próbálják megőrizni természetes valójában: itt nem folyik semmilyen erdőkezelési vagy kitermelési tevékenység. A főként fenyőfélékkel, bükkösökkel és tiszafákkal borított területen nem ritkák az 50-60 méteres törzsek sem. Az élővilágot medvék, szarvasok, farkasok, fajdkakasok, és bagoly- valamint hollófélék színesítik.
A rendkívül figyelmes vendéglátók kulturális és történelmi hagyományaik megismertetésére is gondot fordítottak. A magyar küldöttség tagjai megcsodálhatták például a Neamt, az Agapia, és a Schitul Daniil kolostorokat is. V.I.