Célkeresztben a munkavédelem (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Erdélyi és kárpátaljai fakitermelőket kívánnak továbbképzésre fogadni.   
Az erdészeti munka az egyik legveszélyesebb „üzem”, az utóbbi években gyakorlatilag stagnál a balesetek száma idehaza. A többi között ez hangzott el azon a regionális munkavédelmi szakmai napon, amelyet Baktalórántházán rendeztek szeptember utolsó napján.

„A modern technika a biztonságos és hatékony erdészeti munkavégzésben” címet viselő tanácskozáson az Észak-alföldi régióban működő állami és magán erdőgazdálkodók, valamint erdőműveléssel és fakitermeléssel foglalkozó vállalkozások, vállalkozók vettek részt.
Fekete György, a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese a megnyitón kiemelte, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye állami erdeit kezelő társaság tavaly az ágazat szereplői közül elsőként kötött együttműködési megállapodást az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséggel. Ebben a felek rögzítették, hogy a foglalkoztató elzárkózik a feketemunka minden formájától; valamint az alapvető munkavédelmi előírásokat teljesítve, az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkakörülményeket teremtve óvja a munkavállalói életét, testi épségét. Az erdőgazdaság vállalta azt is, hogy nem sérti meg a munkaügyi szabályokat és a minimális munkavédelmi körülményeket, vagyis árképzése során nem érvényesít olyan díjat, amely a munkavállalók munkabérét, járulékait, illetve a munkavédelmi előírások megtartását (például szükséges technológia, munka- és védőeszközök) nem fedezi.  
Az erdészeti munka az egyik legveszélyesebbnek számít: a balesetek számát tekintve közvetlenül az építőipart és a bányászatot követi. Az év első felében négy halálos kimenetelű baleset történt idehaza, ebből egy az észak-alföldi régióban – ismertette a tényeket Szemán Mihály, az OMMF Észak-alföldi Munkavédelmi Felügyelőség igazgatója. Elmondta, hogy a baleseti statisztika stagnáló tendenciát mutat. Ez talán annak a következménye, hogy az állami erdőgazdálkodáson túl a magánerdő-gazdálkodás is „nagykorúvá vált”, és a vállalkozók megértették azt, hogy az erdőgazdálkodást az ott fellelhető kockázatoknak megfelelően kell kezelni, a kockázatok ellen a megfelelő védelmet kell kialakítani – fogalmazott Szemán Mihály.
A biztonságos munkavégzés begyakorlására szolgál az az erdészeti tanpálya, amely tavaly készült el Baktalórántházán. Amellett, hogy fakitermeléssel foglalkozó vállalkozók és közmunkások képzése folyik itt, két Szabolcs megyei szakiskola fiataljainak gyakorlati oktatása is itt történik. Bíró Imre, a Baktalórántházi Erdészet vezetője arról számolt be, hogy a közeljövőben a határon túli erdőgazdaságokban dolgozók képzésére szeretnének komolyabb hangsúlyt fektetni: erdélyi és kárpátaljai fakitermelőket kívánnak továbbképzésre fogadni.   
A résztvevők hallhattak a közelmúltban lefolytatott munkaügyi ellenőrzések tapasztalatairól és az időszerű változásokról, de a szakmai napon a NYÍRERDŐ Zrt. munkavédelmi gyakorlatáról és az erdőgazdálkodásban részt vevő vállalkozások helyzetéről is hangzottak el előadások. A programot a STIHL Hungária Kft. munkavédelmi bemutatója zárta, ahol a legújabb munkavédelmi felszereléseket és kisgépeket is tanulmányozhatták az érdeklődők.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.