Függőhíd a Gyadai tanösvényen (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
ImageSzabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter avatta föl a legújabb erdei attrakciót az Ipolyerdő Zrt területén
2008. november 15-én ismét gazdagodott a Vác határában fekvő Naszály északi oldalában található tanösvény. Népes közönség előtt adták át a turistáknak azt a függőhidat, amely egy eróziós árkot hidal át a Gyadai tanösvény nyomvonalán.

Dr. Bóth János, Vác város polgármestere avató beszédében elmondta, hogy a politikusnak az a jó, ha az ígéretét beváltva vehet részt egy ilyen avatáson. Örömmel nyugtázta, hogy sikerült megvalósítani ezt az elképzelést is, sok – az ügy iránt elkötelezett – szervezet összefogásának eredményeként. A tanösvény eddig évről évre töretlenül fejlődött, és az eddigi tapasztalatok alapján egyre kevesebb a rongálás. Arra kérte a közönséget, hogy védje meg és használja ezt az újabb létesítményt is.
Szarkándi János, a Duna-Dráva Cementmű elnök-vezérigazgatója azzal kezdte, hogy a társasága a fenntartható fejlődés elvét követi, gondolva a jövő generációkra is, ügyel arra, hogy csak annyit fogyasszon el a környezetből, amennyit pótolni is tud.
A cég 2004 óta támogatja a tanösvény kialakítását, ezzel is hangsúlyozva, hogy ők is váci polgárok szeretnének lenni, és ezt az ajándékot kívánják a polgárok asztalára helyezni.
ImageIfjabb Dobó István, az Ipolyerdő Zrt Váci Erdészetének vezetője köszöntőjében beszámolt arról az izgalomról is, amely az előkészületeket övezte. Esőnap nem lévén, mindent egy lapra kellett föltenni. Elmondta, hogy a tanösvény útjában kínálkozott az az eróziós árok, amelynek két oldalát ezzel a függőhíddal összekötötték. Mostantól ez a műszaki létesítmény egy újabb attrakció, a túrázókat, gyermeket csalogató látni- és megmásznivaló lesz. Erről az ötletről már a tanösvény tervezésének kezdeti szakaszában eldőlt, hogy meg kell valósítani. Az idő előre haladtával, pedig az újabb szórólapra már fölkerült a függőhíd is, jelezve, hogy az elképzelés megvalósul.
ImageA szakember elmondta, hogy ez a műtárgy egy olyan erdőrészletbe került, amelyben a korábbi vágásos üzemmódból áttértek a szálaló vágásosra. Ezzel arra törekednek, hogy egy természetesebb, sok fafajú, változatos korú erdőt alakítsanak ki.
Az erdészetvezető hangsúlyozta, hogy a híd környékén nincs se kamera, se kutyás biztonsági őr, csak bizalom a látogatók iránt. Reméli, hogy csak az élményeket viszik magukkal az erre járók.
Reményét fejezte ki, hogy a fejlesztés folytatódik, hisz’ a támogatók biztosították őket a további lehetőségekről.

Szabó Imre környezetvédelmi miniszter igazi természetjáróhoz illően terepi öltözékben vett részt az alkalmon, és elöljáróban megemlítette, hogy „utasította” az irányítása alá tartozó meteorológusokat, két nevezetes napra gondoskodjanak a jó időről. Ezek egyike a közelmúltban átadott cigándi víztározó volt, ami sokmilliárdos beruházásként jóval nagyobb jelentőségű, mint ez a tanösvény, mégis, ugyanolyan fontosnak tekinti ezt a szombati hídavatót is.
Utalt arra, hogy a korábbiakban, a Magyar Természetbarát Szövetség elnökeként együttműködött az előtte szóló ifj. Dobó István édesapjával, aki akkor a Pilisi Parkerdő Zrt vezérigazgatója volt.

ImageA beszédeket követően a miniszter és a polgármester fölavatta a hidat, s a hordógurítás sem maradhatott el.

Vác Város Önkormányzata 1993-ban nyilvánította a Naszály hegyet és a mellette fekvő területet, a Gyadai rétet – az ott található természeti értékek alapján – helyi védettségű természetvédelmi területté. A környéken zöldgyíkok, különböző denevérfajok élnek, ott virít a tavaszi hérics, számos nőszirom faj és az őszi kikerics is. A hegyen a Vaditató tó, egy kilátótorony és a Násznép barlang található. A természetvédelmi területen a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítész karának hallgatói végeznek tájvédelmi és tájépítész munkákat. Ők készítették el és mérték fel a turista útvonalakat, majd egy tanösvényt terveztek, építettek. Évről évre újabb és újabb műtárgyakkal gazdagítják az ösvényt, melyet az Ipoly Erdő Zrt. kezel.
2004-ben az önkormányzat, az egyetem és az erdészet közösen pályázott, és megtervezett egy tanösvényt, amely a Gyadai tanösvény nevet kapta.

ImageAz ösvényt 2005-ben avatták fel, ami évről évre újabb elemekkel gazdagodott (pallósor, hinta-híd, esőbeállók, útbaigazító táblák, forrásfoglalás, szénégető boksa). A tanösvény mentén ismeretterjesztő táblák jelzik a táj, a természet, és az élővilág értékeit. A hegyről és a tanösvényről térképek és kiadványok készültek a túrázás és a környezeti nevelés céljára. Az ösvényen túrákat, szabadidős erdei programokat tartanak. Minden évben a Föld Napján több száz ember indul a városból túrázni a Naszályba, és az önkormányzat minden ősszel megrendezi az óvodás kalandtúrát, mely a legkisebbeknek ad lehetőséget a természet megismerésére. A tanösvény egyik legérdekesebb állomásának tervezték a gyalogos függőhidat, mely egy bevágást hidal át az ösvény nyomvonalán. A bevágást ki lehet kerülni és meg lehet mászni, de a környezeti nevelés, a kaland szempontjából egy függőhíd látványos és érdekes eleme tanösvénynek.
A híd építése 3 millió forintba került. Tervezője dr. Hubina István.
A függőhíd átadásával nem ér véget a tanösvény fejlesztése, hisz a tájépítész egyetemisták számos olyan tervet készítettek, amelyek még megvalósításra várnak.  Z.Z.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.