Bemutatták Vácott az Európai Erdők Hete pályázatának alkotásait (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Image ForestPress fotók

Amint arról korábban beszámoltunk, 2008-ban egész kontinensünkön megrendezték az Erdők Hete rendezvénysorozatot. Ennek keretében hazánkban többek között rajz- és fotópályázatot hirdetett a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Természeti Erőforrások Főosztálya.

A korábban megtartott eredményhirdetésen díjazott alkotások országjáró körútra indultak, s március elején Vácott a Madách Imre Művelődési Központban tekinthetők meg.
ImageA megnyitón Molnár Lajos alpolgármester emlékeztetett, hogy Vácot egykor a piszkos 12 egyikeként, a legrosszabb levegőjű települések sorában tartották nyilván. Ma már nem ez a helyzet, de külön öröm a város lakóinak, hogy egy ilyen kiállítás útba ejtette a Vácot is. Mit is üzen a polgároknak egy ilyen kiállítás? – tette föl a kérdést a városvezető. Elsősorban azt, hogy oda kell figyelni a természet állapotára, hisz’ a városlakók is felelősséggel tartoznak a természet megőrzése iránt. Az alpolgármester örömmel nyugtázta, hogy a gyermeke, látják a természet lényegét, s ezt megörökítették alkotásaikban. A váciak nevében köszönetet mondott a ki állítás megrendezéséért a művelődési központnak és az Ipoly Erdő Zrt-nek.
Miután Hoffmann Edina helybéli művésznövendék népdalokat adott elő, ifjabb Dobó István, az erdészeti társaság Váci Erdészetének igazgatója elmondta, hogy a kiállítást kibővítették a környékbeli gyermekek alkotásaival.
Haraszti Gyula, az Ipoly Erdő Zrt vezérigazgató-helyettese köszöntőjében hangsúlyozta, öröm a társaság számára, hogy ismét egy olyan alkalom szerveződött a városban, ami az erdőre, az erdészekre és a gyerekekre együtt irányítja rá a figyelmet.

ImageAz Erdők Hete eseménysorozat magyarországi múltja már évtizedes, gesztora az erdészek másfél évszázados társadalmi szervezete, az Országos Erdészeti Egyesület.
Az Európai Erdők Hete egy nemzetközi kezdeményezés. Célja, hogy a társadalom, a média és a döntéshozók figyelmét felhívja az erdőkre, az erdészek munkájára.
A rendezvénysorozat megvalósítását egy 2007 őszi miniszteri konferencián, Varsóban határozták el a résztvevő országok.
A hazai programokat 2008 októberében, az FVM szervezte rendezvények nyitották meg.
Az állami erdőgazdaságok mértékadó szerepet vállaltak az események megrendezésében. Közöttük az Ipoly Erdő Zrt. a lehetőséggel élve, formálni próbálta mindazok véleményét, akik szerint az erdészek a természetet indokolatlanul bolygatják.

A térségben, Észak-Pest és Nógrád megyében az Ipoly Erdő Zrt. az állami erdővagyon kezelője és gazdája.
ImageA társaság tevékenysége átszövi a régiót, szakembereik minden településen jelen vannak. Alig van olyan család e vidéken, aki valamilyen módon ne kötődne az erdőhöz, ne kötődne hozzájuk. Az ország leginkább erdősült térségének meghatározó erdőgazdálkodójaként, erősíteni kívánják a táj és a benne élő ember – az erdő és a belőle élő ember kapcsolatát.
Szakembereik kiemelt feladatként kezelik a jövő nemzedékével a kapcsolatok ápolását. Fontos céljuk, hogy a következő generációnak se kelljen lemondania az erdő javairól, a felüdülésről, a természet értékeiről.  Rohanó világunkban egyre kevesebben tudják felfedezni az erdő által kínált lehetőségeket, értékrendjükben azok fontossága háttérbe szorult.
ImageAzon dolgoznak, hogy az erdőben ne csak az erdészek érezhessék magukat otthon.

Őszi programsorozatuk „Erdei nyílt napok az Ipoly mentén” címmel valósult meg.
A Nagymarosi Erdészetnél Kittenberger Kálmán nyomában járhattak az érdeklődők, illetve digitális fotótanfolyamot szerveztek a „Ki a vadász?...” című kiállítás keretében.
Salgótarjánban erdészeti kiállítást szerveztek, Királyréten terepi előadást tartottak a folyamatos erdőborításról. Kemencén játékos programokon keresztül mutatták be a Domszky Pál Erdészeti Erdei Iskola működését.
ImageBalassagyarmaton, a központjukban előadásokat szerveztek a fa felhasználásának korszerű lehetőségeiről, valamint egy koncertet „Zenei élmények az erdőből” címmel. Diósjenőn vezetett túrákon ismerkedhettek a Börzsöny erdeivel.
A Váci Erdészetnél a Gyadai Tanösvényt járva mutatták be az erdőgazdálkodás jelentőségét. Érdeklődők a tanösvény idős fáit örökbe fogadhatták, és részt vehettek a rendezvénysorozat rajz- és esszépályázatán.
ImageA tárlaton látható művek az erdő és a benne élő ember közötti évezredes kapcsolatot ábrázolják.
Ez a kiállítás az országos rendezvények nyertes pályázati anyagait, mellettük a környéken készült munkák legjobbjait mutatja be. Remek alkalom, hogy a gyermekek megmutathassák, miért kell együtt vigyáznunk ezekre az értékekre. Közösen nyithatják fel a szemüket azoknak a felnőtteknek, akik már elfelejtették, hogy mit tanultak a természetről.
Reméli, hogy a gyerekek támogatásával, alkotásaikon keresztül is sikerül közvetíteniük az Ipoly Erdő Zrt. jelmondatának üzenetét: „Erdőben otthon vagyunk!”

ImageAz Ipoly Erdő Zrt-nek, a társaság erdészeinek nagy tisztesség és öröm, hogy e rendezvényen együtt lehetnek a gyerekekkel! A Vác városával kialakult együttműködésüket a társaság fontos közönségkapcsolati értékeként tartják számon.
Tisztelettel várják a gyermekeket és szüleiket a Karancs, a Medves, a Cserhát, a Börzsöny és a Naszály erdeiben. Látogassák meg erdei tanösvényeiket, kilátóikat, kiállításaikat, erdei iskoláikat, játszótereiket! – fejezte be köszöntőjét Haraszti Gyula.
Végül fölhívta a figyelmet a társaság kezelésében lévő erdei létesítményekre,
a Salgóbányai Erdők Házára, a Salgótarján-Eresztvényi játszótérre, a Somoskői Vadasparkra, a Karancs és a Tepke kilátóra, a Hollókő Ófaluban megnyitott erdészeti kiállításra, a Balassagyarmati Oktatóközpontra és a Nyírjesi Füvészkertre, a diósjenői tanösvényekre, a Domszky Pál Erdei Iskolára és a kisvasútra Kemencén, a Kittenberger-kiállításra Nagymaroson, a Királyréti Erdei Vasútra a Gördülő Tanösvénnyel, és a Gyadai tanösvény létesítményeire a Naszályban.

Dr. Váradi Iván Attila iskolaigazgató, a zsűri elnökeként méltatta az alkotásokat és bíztatta a gyermekeket további művekre.
ImageA beérkezett 1400 rajz és más pályamű közül csak a legjobbak kerültek falra, és két kategóriában díjazták a résztvevőket. A jutalmakat – könyvet, ajándékcsomagot és vándorbotot – ifjabb Dobó István nyújtotta át a gyermekeknek.
Lengyel László, a társaság szóvivője a diósjenői óvoda kicsinyeinek adott át különdíjat, amit az óvodások dallal köszöntek meg. Z.Z.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.