Az Erdővédelmi szakosztály rendezvénye Sárváron
2009. június 4.-én a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Hidegkúti konferenciaközpontjában tartotta az erdővédelmi szakosztály „Növényvédelmi technológiák alkalmazása a gyakorlatban” című szakmai rendezvényét.
A vártnál jelentősen nagyobb számú, közel 70 főnyi érdeklődőnek is kényelmes elhelyezést biztosított a kiválóan felszerelt, igényesen kialakított új konferenciaterem.
Délelőtt a gyakorlatban dolgozó szakemberek számoltak be az erdészeti növényvédelmi tapasztalataikról, míg délután a terepi bemutatókra került sor.
A szakmai napot Kató Sándor az erdővédelmi szakosztály elnöke nyitotta meg, majd vendéglátóink nevében a Szombathelyi Erdészeti Zrt. vezérigazgatója, Kronekker József köszöntötte a résztvevőket, és röviden bemutatta az erdőgazdaságot.
A szakmai előadások sora az „Új károsítók és kórokozók megjelenése a hazai erdőkben” című előadással kezdődött. Dr. Csóka György és dr. Koltay András az ERTI Erdővédelmi osztályának kutatói színes, vetített előadásban ismertették azokat az új rovar és gombafajokat, amelyek az utóbbi időben jelentek meg a hazai erdőkben. Az előadásból egyértelműen kitűnt, hogy az új károsítók tömeges megjelenése és elterjedése, általában összefüggésbe hozható a klímaváltozással illetve a globalizáció káros hatásaival. Mivel a nemzetközi tapasztalatok alapján várható, hogy az új fajok megjelenése és elterjedése felgyorsul, a jövőben kiemelt figyelmet kell fordítani a kutatóknak és a gyakorlati szakembereknek egyaránt az új típusú károk előrejelzésére, felmérésére.
A legújabb kárformák bemutatását követően Varga Péter a Szombathelyi Erdészeti Zrt. erdőművelési csoportvezetője számolt be „Erdészeti növényvédelem védett és nem védett erdőterületeken” című előadásában a vegyszeres növényvédelem gyakorlati alkalmazásának lehetőségeiről a gazdaság területén. Kiemelte, hogy a védett és nem védett állományok kezelési technológiái élesen elválnak egymástól, hiszen az Őrségi Nemzeti Park területén lévő erdőkben rendkívül korlátozottak az alkalmazható növényvédelmi eljárások. Ezzel szemben a nem védett területeken jó hatékonysággal működnek a hosszú évek tapasztalatait felhasználva folyamatosan megújuló növényvédelmi technológiák. Az elmondottak alapján egyértelművé vált, hogy a védett területeken nagyobb ráfordítással és kisebb hatékonysággal végezhetők csak el az ápolási munkák, amelyek plusz költségeit „természetesen” senki nem hajlandó elismerni.
Az előadást követően Tímár József a SEFAG Zrt. munkatársa, majd Kelemen Csaba a HM VERGA Zrt. művelési műszaki vezetője ismertette a somogyi, illetve a bakonyi erdőkben jelentkező erdővédelmi problémákat és az ellenük alkalmazott növényvédelmi technológiákat. Az előadások során számos hasznos és konkrét gyakorlati információhoz juthattak a kollégák. Kendőzetlenül esett szó nem csak a sikerekről, hanem a kedvezőtlen tapasztalatokról is.
A szakmai előadások sorát Szidonya István az SM Consulting Kft. vezetője zárta. A szakmai körökben jól ismert, erdészeti növényvédelemmel foglakozó cég, gyakran szembesül azzal a problémával, amit a művelő kollégák is több esetben kiemeltek, miszerint az erdészeti növényvédelemben alkalmazható engedélyezett vegyszerek és hatóanyagok száma rendkívül korlátozott. Ezt tovább szűkíti, hogy a legújabb Európai Uniós szabályozás számos, korábban széles körben alkalmazott, jól bevált hatóanyag és vegyszer felhasználási engedélyét visszavonta. Ugyanakkor az új szerek, hatóanyagok erdészeti felhasználásra vonatkozó engedélyezési eljárása a magas költségek és a relatíve kisebb felhasználói piac miatt nem, vagy csak lassan halad. A korábbi és jelen gyakorlat szerint az engedélyokirattal nem rendelkező vegyszereket eseti engedéllyel lehet felhasználni, amely egy évre és csak előzetesen meghatározott területre érvényes. Az előadó vázolta milyen új lehetőség nyílt meg ezen a területen.
Egy előkészítés alatt álló project keretében, ún. "Címkén kívüli felhasználás" engedélyezhető egy adott felhasználói körnek - akár erdőgazdaságoknak -, amely alapján előzetes bejelentés nélkül végezhet a felhasználói kör a kiadott engedéllyel kezeléseket a növényvédőszer engedélyokiratának lejártáig. Ilyen, az első körben előkészítés alatt lévő általánosan használt és ellenőrzött kísérletekkel rendelkező vegyszerek: a makkvetések, csemeteültetések gyomirtására szolgáló Lumax, a tölgy, cser, bükk folyamatos erdősítések gyomirtására szolgáló Folar. E mellett a tölgy, cser, bükk erdősítésekben szederirtásra szolgáló Tomigan, valamint az akác elleni gyomirtásra szolgáló Lontrel. Szidonya István jelezte, hogy a felhasználói kör szervezése folyamatban van és az engedélyeztetési eljárás is, hamarosan befejeződik.
Az előadások után, a helyben elejtett alapanyagból készült, ízletes ebéddel vendégelte meg az erdőgazdaság a résztvevőket. Az étkezést követően a terepi bemutatókon a gyakorlatban is megtekintettük a növényvédős, művelő kollégák eredményeit.
Dr. Koltay András
Erdővédelmi szakosztály titkár