Vízözön a Kőszegi-hegységben (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
ImageEkkora mennyiségű, rövid időn belül lezúduló víz feltartóztatását nem várhatjuk el erdeinktől
A turisták, kirándulók türelmét kérik, amíg a szükséges munkákat elvégzik.

Az elmúlt napokban, de különösen június 24-én rendkívüli időjárás következményeivel kellett szembesülnünk Vas megye szerte, mindenekelőtt azonban a Kőszegi-hegységben. Egy nap alatt soha nem látott mennyiségű eső zúdult a hegyvidékre, melynek méretét a Kendig-csúcson mért 120 mm fémjelezi leginkább. Ezen belül az igazi gondot az okozta, hogy ebből a mennyiségből egy óra alatt hullott le 49,1 mm, s ezt a vízözönt semmi fel nem tartóztathatta. A Kőszegi-hegységre jellemző meredek hegyoldalakon a víz megállíthatatlanul hömpölygött a hegyaljai településekre, emberemlékezet óta nem tapasztalt károkat okozva Kőszegen, Bozsokon, Cákon, Kőszegszerdahelyen, Velemben, de még Kőszegdoroszlón is.
ImageA Szombathelyi Erdészeti Zrt. vagyonkezelésében, a Kőszegi-hegységben fekvő erdőterületeken belül elsősorban az úthálózat, a műtárgyak és az árokrendszer károsodott. Az erdőállomány jól ellenállt a hirtelen jött csapadékmennyiségnek, azonban ilyen mennyiségű, rövid időn belül lezúduló víz feltartóztatását nem várhatjuk el erdeinktől. A faállományban tehát jelentős kár nem keletkezett, de amennyiben rövid időn belül viharos szelet kapunk, úgy az a felázott talajból könnyen kiforgatja a most még álló bükköket, tölgyeket, fenyőket.
A károk helyreállítását azonnal megkezdtük, de néhány nap mindenképpen szükséges az utak járhatóvá tételére, ezért a turisták, kirándulók, felüdülni vágyók türelmét kérjük, amíg a szükséges munkákat elvégezzük. Átmenetileg le kell zárnunk a Velemből a Szent Vidre és a Hörmann-forráshoz vezető, a közforgalom előtt megnyitott erdészeti magánutat, mert a már tavaly is károsodott, majd újra épített egyik vízeret levezető átereszt, illetve támfalat a mostani áradat ismét elmosta. Szintén le kell zárnunk a Chernel István Sípályától Velembe, valamint a Hétvezér-forráshoz vezető utat, mert meg kell tisztítanunk a ráhordott hordaléktól, kövektől, szikláktól, és a helyenként rádőlt fáktól.
ImageA munkálatokat igyekszünk a lehető legrövidebb időn belül elvégezni, s ismét látogathatóvá tenni a Kőszegi parkerdőt, az Óházat vagy éppen a Stájer-házi Erdészeti Erdei Iskolát és Múzeumot.
A költségek tekintetében elmondhatjuk, hogy csupán az aszfaltos útszakaszok és a műtárgyak helyreállítása 60-70 millió Ft-ra tehető, s további összegeket emészt majd fel az árokrendszer rendbetétele, illetve az erdei nyiladékok helyreállítása.
Fentebb már utaltunk rá, de külön is ki kell emelnünk, hogy ilyen mennyiségű, hirtelen lezúduló csapadék feltartóztatására az európai erdőtípusok nem képesek, s a településekre lezúduló víz mennyisége nem függ össze a Kőszegi-hegységben folytatott erdőgazdálkodási tevékenységgel, mint ahogy az Ausztriában tapasztalt károk sem függenek össze az ottani erdőhasználattal. A két országban tapasztalt jelenség hasonló, sajnos ezekben az esetekben is a klímaváltozással összefüggő extrém időjárási jelenség okolható. A hőmérséklet emelkedése miatt a hidrológiai ciklus gyorsul, rendkívül megnövekszik az intenzíven ömlő esők gyakorisága, és ez vezet ezekhez a sajnálatos eseményekhez.
A Kőszegi-hegységben és környékén tapasztalt vízkárokkal kapcsolatban további információt Szép Tibor fahasználati és kereskedelmi igazgatótól (06/30/957-1348) (06/30/226-0232) és Csapó György fahasználati műszaki vezetőtől (06/30/226-0232) lehet kérni. Szombathelyi Erdészeti Zrt.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.