Megjelent a Gyökerek és lombok 7. kötete
2009. november 25-én az Országos Erdészeti Egyesület központjában mutatták be Pápai Gábor, az Erdészeti Lapok főszerkesztője által jegyzett Gyökerek és lombok 7. kötetét.
Az ún. oral history műfajába tartozó mű tulajdonképpen interjúkötet, amely életpályákat, sorsokat mutat be a kérdező inspiráló tehetsége szerint mélyrehatóan vagy felszínesen.
A korábban már megjelent hat kötet beszélgetései alapján megállapíthatjuk, hogy Pápai Gábor nagy empátiával faggatja interjúalanyait, akik érdekesebbnél érdekesebb történeteket adnak át a kérdezőn keresztül a örökkévalóságnak.
Hazánkban a ’70-es évek végén, a ’80-as évek elején indult a politikusok visszaemlékezéseinek rendszerezett gyűjtése. Akkor még éltek az ’50-es évek meghatározó politikacsinálói. Ennek az erdészszakmai megfelelőjét kezdték el Bánó László kolléga ötletére 27 évvel ezelőtt kamerával felszerelkezve Pápai Gáborék.
Azóta 130 felvétel készült, amelyek közül eddig 67 interjú jelent meg. Ha megnézzük a beszélők felsorolását, sokuk neve mellett már két évszám olvasható. Őket ma már nem kérdezhetnénk meg. De volt olyan kolléga is, akivel a szerző már nem tudta egyeztetni a felvett interjú szövegét. Ez tehát egy siettető feladat.
A személyek kiválasztása nyilván a szerző joga, de a közmegegyezést ő sem hagyhatja figyelmen kívül. A legfontosabb szerepet betöltő szaktársakat kamera elé ülteti.
Az eredmény őt igazolja, mert mindegyik kötet tartalma lebilincselően izgalmas. Ebből az következik, hogy az idős kollégák gazdag életutat hagytak maguk mögött, tapasztalataikat érdemes megszívlelni.
Historia est magistra vitae – fogalmazott Pethő József, az OEE elnöke, az új kötet méltatásakor. Igen, ez a hét kötet maga az erdész szakma XX. századi története. De nem csak az erdészeté, mondhatjuk, hogy az országé. Aki nem hiszi, lapozza fel a köteteket!
Nem ismerek ehhez a vallomásfolyamhoz hasonlót más szakmából, így nyugodtan büszkélkedhetünk ezzel a „foreszterikummal” (copy right – dr.hc.dr. Szodfridt István).
Egyet kell értenünk Szodfridt kolléga felvetésével, hogy a túlságosan maszkulinra sikerült tablóra fölkerüljenek erdészhölgyek is, hisz’ ma már vannak közöttük, akik megérdemlik a megszólaltatást.
A szereplők közül a könyvbemutatóra személyesen eljött Hábel György, Fröhlich András, Solymos Rezső és a nemrég elhunyt Pechtol István Éva leánya.
Ők élőszóban tették még érzékletesebbé a kötetben leírtakat.
Solymos Rezső akadémikus többek között elmondta, hogy éppen 30 évvel ezelőtt vette át Az Erdő szerkesztését. (Z)