2005. Magyarország zöld éve lesz (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


8,6 milliárdnyi pályázati pénz; változatlan a természetvédelmi őrök jogállása

ImageAz utóbbi időben, a Zöld Hatóság létrehozását és a Nemzeti Parkok átszervezését követően, a civil szervezetek aggodalmai nyomán, felerősödtek a tárcát ért bírálatok. Nyilván ezért érezte szükségesnek a tárca vezetése, hogy megnyugtassa „az érted haragszom” bírálókat, a változtatás nem csak EU-s házi feladat, hanem célszerű és hasznos is volt.

2005. a magyarországi természetvédelem nagy könyvébe arany betűkkel lesz beírva – jelentette ki Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter a minap tartott sajtótájékoztatón. A természetvédelem ugyanis az a kivételes terület, ahol több lett a pénz a tavalyihoz képest.
A tárca reményei szerint 2005. Magyarország zöld éve lesz. Ez a kijelentés legalábbis a természetvédelemre bizonyosan igaz, hiszen az újév rengeteg új lehetőséget és feladatot hozott. A legnagyobb változás, hogy január elsejétől a nemzeti parkok hatósági szerepkörük átadásával immáron alapfeladataik – a természeti értékek megőrzése, gazdagítása, bemutatása, – ellátására összpontosító szervezetek lehetnek.
ImageHaraszthy László természetvédelmi helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a hat évre szóló Nemzeti Környezetvédelmi Program megvalósításához számos nemzetközi pályázaton elegendő –„hatalmas”– pénzt, – mintegy 8,6 milliárd forintot – nyertek. Ennek realizálásához rendelkezésre áll a költségvetési önrész is.
Nagy pénzek jutnak fajtavédelemre, új létesítmények (tanösvények, erdei iskolák, bemutató központok) megvalósítására.
Az államtitkár megnyugtatta az aggódókat, hogy a természetvédelmi őrök jogállása nem változik.
A Hivatal feladatai megnőttek, hiszen immár az ország területének 20,6 százaléka valamilyen védelem alatt áll. Ma 830.000 hektár országos jelentőségű védett természeti területe van a tárcának, melyből 2004. év végéig 300.000 hektár – azaz a teljes terület több mint harmada – került a nemzeti parkok vagyonkezelésébe. (Az állam tulajdonában összesen több mint 600 000 hektár védett terület van.) December 31-ével újabb területeket – 34.000 hektárt – kapott a tárca az ÁPV Rt.-től; a nemzeti parkok által kezelt föld az Államkincstárhoz került. Ilyen nagyságrendű terület szakszerű kezelése már elengedhetetlenné tette a vagyonkezelői és a hatósági tevékenység szétválasztását – érvelt az államtitkár.
A tárca vezetői elmondták, hogy további területek megszerzése a cél.
A nemzeti parkok közül az Aggteleki, a Hortobágyi, a Kiskunsági és a Körös-Maros Nemzeti
Park részesül idén a legnagyobb támogatásban, de jut a gemenci értékek megvédésére, a Fertő-Hanság NP, a Bükki NP, a Kőszegi tájvédelmi körzet fejlesztésére is.
Az új létesítmények remélhetően a vidékfejlesztés motorjaivá, tudásközpontokká, és az ökoturizmus célpontjaivá válnak. A miniszter szerint a nemzeti parkok az országimázs fontos részévé kell, hogy váljanak.
Ennek támogatásához új, közös honlapjuk lesz a közeljövőben, egységesítik a kiadványaik arculatát és nagyszabású kommunikációs kampányt is indítanak.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.