Az Erdők a közjóért szakosztály évnyitó ülése (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Image

2010. március 3-án, ez évben első alkalommal találkozott az Erdők a közjóért szakosztály tagsága, és egyúttal megtartották a szakosztály tisztségviselőinek a választását, valamint az Országos Erdészeti Egyesület tisztújítására is javaslatokat tettek.

Dobó István elnök bemutatta a szakosztály javasolt választási bizottságát (Madas Katalin elnök, Szaszik Mária és Németh Gizella tagok), ezt követően a szakosztály egyhangúlag elfogadta a választási bizottságot.
Tájékoztatta a tagságot, hogy a szakosztály Ghimessy Lászlót javasolta Kaán Károly díjra.
A szakosztály elnöke megtartotta az elmúlt évről szóló beszámolóját, amelyben többek szerepelt a Megyeri híd megtekintése, a Közönségkapcsolatok szakosztállyal közösen rendezett kommunikációs kerekasztal vita, valamint a KEFAG ZRT.-nél tartott kihelyezett szakosztályülés. A tagok közül néhányan részt vettek a selmeci vándorgyűlésen, majd augusztusban a Magas-Tátrában tettek tanulmányutat. Szeptemberben a Közönségkapcsolatok szakosztállyal közös alkalom volt az Egererdő Zrt-nél a Mátravasút bővítésének megtekintése, valamint Szilvásváradon szarvasgomba bemutató. Szeptemberben került sor az erdélyi gyalogos túrára, majd novemberben az Északerdő Zrt. vendégszeretetét élvezhették, egybekötve az Erdők a közjóért kötet országjárásának első állomásaként a könyvbemutatóval. Az Erdők a közjóért kötet szerzői egy közös budapesti vacsorán vettek részt a könyv második kiadásának megjelenését ünnepelve. Novemberben további könyvbemutatókra került sor, az Erdészettörténeti és a Közönségkapcsolatok szakosztállyal közös rendezvényen. December 15-én tartotta a szakosztály a már hagyományos évzáró sajtótalálkozót a Közönségkapcsolatok szakosztállyal és az MGSZH Erdészeti Igazgatóságával.
Dobó István beszámolt az Erdők a közjóért kötet országjárásának eddigi állomásairól – Pécs, Győr, Pusztavám, Kecskemét –, és megemlítette, hogy szerveződik a még hátra lévő Nógrád megyei (Egererdő és Ipoly Erdő Zrt.) és Zala megyei (HM Kaszó, SEFAG és Zalaerdő Zrt.) bemutató. A sajtótájékoztatóval egybekötött alkalmakon élénk sajtóérdeklődés mellett a társaságok bemutatkozására is lehetőség nyílik.
A 2010. évi várható szakosztályprogramokról elmondta, hogy április folyamán egy kihelyezett szakosztályülésre kerül sor (van érvényes meghívás a Bakonyerdő Zrt-től), majd a vándorgyűlést követően tartják a szokásos külföldi tanulmányutat. (Ennek helyszínére több javaslat is érkezett, Lengyel-Tátra, Bosznia Hercegovina, Vaskapui Nemzeti Park.) Ősszel valószínűleg a Vértesben tartanak kihelyezett szakosztályülést, majd decemberben kerül sor az évzáró ülésre.
Ezt követően Dobó István Sándor Erzsébet szakosztály titkár nevében is megköszönte a tagság munkáját, részvételét és támogatását, valamint az érkezett kritikát is, és lemondott.
Ezzel megkezdődött a választási bizottság munkája Madas Katalin vezetésével.
A választási bizottság elnöke elmondta, hogy 80 e-mailt és mintegy 20 telefonos megkérdezést folytatott a jelölési procedúra során. A levelekre viszonylag kevés válasz érkezett. A szakosztály tisztségekre érkezett javaslatok szerint Dobó István és Sándor Erzsébet kapta legtöbb jelölést, akik ezt elfogadták, így ők kerültek föl a szavazólapra.

Image
Ezt követően az országos elnökség tisztségeire érkezett javaslatokról szavazott a tagság. Dobó István megköszönte bizalmat, de visszalépett az elnöki jelöltségtől.
A szakosztály Baranyi Katalint és Németh Gizellát választotta szavazatszámláló bizottságba.
Madas Katalin felkérte az Országos Választási Bizottság részéről jelenlévő Wisnovszky Károly elnököt, hogy adjon tájékoztatást a választási előkészületek állásáról.
Wisnovszky Károly köszöntötte az egyik legnagyobb taglétszámú és az egyik legaktívabb szakosztály tagságát, majd kifejtette, nem mindegy, hogy milyen összetételű elnökség irányítja ezt a nagy létszámú és patinás egyesületet. Utalt arra, hogy az előttünk álló évben a parlamenti választásokkal összefüggésben számos változás várható a szakmában, a szakigazgatásban. Emlékeztetett, hogy volt idő, amikor nagybirtokosok és hivatalnokok vezették az egyesületet, s nagyon hatékonyan tették. Jó dolognak tartja, ha új nevek, arcok merülnek föl a választási jelölések során.
Kifejtette, a szakosztályokban fontos szakmai munka folyik, érdemes elgondolkodni az alapszabály módosításon, hogy hatékonyabb érdekérvényesítéshez jussanak ezek a szervezetek is.
Kiemelte, az új elnökségnek fontos feladata lesz az erőteljes lobbi-tevékenység a szakma érdekében.
Álláspontja szerint színes, minden érdekcsoport képviseletét ellátó elnökséget kellene választani.
Elmondta, hogy a jelöltek listáját közzéteszik.

A tagság további jelöltekre tett javaslatot, másokat különböző okok miatt töröltetett a listáról.
Szaszik Mária az egész választási rendszer átgondolását szorgalmazta, S.Nagy László pedig nehezményezte, hogy még mindig az „alattvaló szerepben” érzik magukat egyesek.

Image
Dobó István elnök és Sándor Erzsébet titkár

A szavazás eredményeként Dobó Istvánt elnöknek, és Sándor Erzsébetet titkárnak újraválasztotta a szakosztály tagsága. 
Dobó István megköszönte a bizalmat, és hangsúlyozta, hogy ez után is mindent meg fog tenni, hogy a közjóléti gondolat ne sikkadjon el, hanem továbbra is terjedjen. Felhívta a figyelmet, hogy meg kell keresni azokat a kollégákat a gyakorlatban, akik ezzel a területtel foglalkoznak, ezért a gondolatért tesznek a „tő mellett”.
Emlékeztetett, hogy az elnökségben meglévő feszültségek rányomták a bélyegüket az egyesület szakosztályainak a munkájára is. Álláspontja szerint megérett az idő, hogy az egész egyesület szervezeti fölépítését és működési szabályzatát felülvizsgálják. Ugyanis a szakosztályok, mint szakmai műhelyek jelenleg nem tudják érvényesíteni elképzeléseiket.
Ezt követően fölolvasta Solymosi József tagtárs levelét, amelyben kifejtette, hogy büszke a szakosztályban eltöltött negyven évre. Remélte, hogy ez a munka ismert lesz a társadalom számára is. Ám azt tapasztalta, hogy még a szakmán belül sem kapta meg ez a tevékenység a kellő elismerést. Fájdalmas számára, hogy a szakosztály által évekkel ezelőtt elkészített összefoglaló anyagot az egyesület elnöksége válaszra sem méltatta, nem hozta nyilvánosságra, az Erdészeti Lapok nem közölte.
Ghimessy László hiányolta az egyetem illetékes tanszékének jelenlétét.
Sándor Erzsébet arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a jelenlegi adatok szerint 104 tagja van a szakosztálynak, az utóbbi időben 11-en kiléptek és 15-en jöttek új tagok – közöttük egyetemi hallgatók. Z.Z.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.