2010. június 9. - Győr - A Dunán levonuló árhullám a Szigetközben június 7-én harmadfokú árvízvédelmi készültség mellett 730 cm-rel tetőzött Nagybajcson. A Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt (KAEG Zrt.) Győri Erdészete által az alsó Szigetközben kezelt mintegy 2000 hektár hullámtéri erdő teljes vízborítás alá került.
Limp Tibor erdészeti igazgató és munkatársai társaságában motorcsónakkal utaztunk 3-4 méter magasan az erdei utak, nyiladékok felett, sokszor az erdőrészleteken belül a fák között lavírozva, felmérni az árvíz következményeit.
Az erdészet igyekezett felkészülni az árvízre, mivel erre ezen a vidéken mindig lehet számítani. A faanyagot javarészt kihordták a mentett oldalra, illetve a bent rekedteket igyekeztek magas depóniákba rakni és drótkötelekkel rögzíteni. Mégis a jelenlegi árvíz mintegy 500 m3 kitermelt, erdei rakodón felhalmozott, túlnyomórészt lemezipari rönköt, kisebb mértékben sarangolt választékot mozgatott meg, állapították meg a szemle résztvevői. A szétszóródott, iszappal borított faanyag összeszedése és újbóli feldolgozása komoly feladatot ad a későbbiekben.
Víz alá került több mint 100 hektár folyamban lévő erdősítés. Az egy-két éves nyárasok mellett-felett elúszva, csak néhány magasabbra nőtt példány csúcshajtása kandikált ki a vízből. A csemeték legnagyobbrészt túlélik a rövid ideig tartó vízborítást, de mivel leveleikre filmszerű iszapréteg rakódik, ami gátolja az életműködésüket, alvórügyekből új leveleket, hajtást kell fejleszteniük, növekedésükben visszaesés következik be – magyarázta az erdészeti igazgató. - Az is várható, hogy ezekben az erdősítésekben az árvíz által mozgatott uszadék lenyomja a csemetéket, illetve a felázott talajon a csemeték megdőlésére kell számítani, amely újabb munkát ad az erdőművelőknek.
A vadállomány is megsínyli a magas vizet. Az ez évi szaporulat pusztulásával (szarvasborjak és vaddisznómalacok) számolnia kell a vadgazdának. Megrongálódtak a területen található vadászati berendezések is: a magaslesek egy részét felborította, illetve el is vitte a magas víz, helyreállítani, pótolni kell őket.
Az áradó illetve visszavonuló víz, erodálja az erdészeti utakat, megrongálja a hullámtéren lévő hidakat, átereszeket.
Gyors becslés szerint az erdészetnél keletkezett kár a 15 millió Ft-ot is meghaladhatja. Pontosítása majd az árvíz levonulása után lesz lehetséges. Greguss László Géza