A Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. szeretne megnyugtató megoldást
találni a minden évben visszatérő, és idén a dunai árhullám miatt
különösen nagyarányú szúnyoginvázióval szemben. A szúnyogtámadások a kezelt erdőterületek mellett élő emberek és az erdei állatok életminőségét is jelentős mértékben rontják, mindemellett negatívan befolyásolják a térség turisztikai lehetőségeit. Ezen okból az erdőgazdaság – szem előtt tartva a természetvédelmi értékeket – szeretné bevezetni a biológiai szúnyogirtást. Éppen ezért 2010. június 17-én gyakorlati bemutatóval egybekötött előadást szervezett a térség szakemberei, az önkormányzatok, a döntéshozók és a szakhatóságok részére.
A Gemenc Zrt. laboratóriumi és terepi bemutatóval egybekötött előadását „Biológiai védekezés a csípőszúnyog ellen” címmel dr. Szepesszentgyörgyi Ádám (PhD) entomológus tartotta. Az előadás célja az volt, hogy bemutassa a biológiai szúnyogirtás hatásmechanizmusát, melynek lényege: egy természetes baktérium által termelt fehérje a hatóanyag. Ez valamennyi vízben élő organizmus számára egyszerű fehérjetáplálék, csupán a csípőszúnyogok és a púposszúnyogok középbelében a lebontó enzimek hatására válik toxikussá. Tehát a biológiai szúnyogirtásként alkalmazott készítmény csak a csípő- és púposszúnyogokra toxikus az előírt koncentrációban.
A megjelentek nemcsak elméleti, hanem gyakorlati bemutató útján is megismerkedhettek a biológiai szúnyogirtás előnyeivel. A Gemenc Zrt. reményei szerint a bemutatott technológia – figyelembe véve a környezet védelmét – hosszú távon biztosíthatja mind a lakosság, mind az erdei állatok védelmét és a magasabb életminőség elérését.
Biológiai szúnyogirtás az emberek és az erdei állatok védelmében (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Krónika
- Találatok: 904