Erdészek és pedagógusok: együtt a gyermekekért (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
Legtöbben szeretjük a fákat, és sokszor aggódunk is értük, amikor távoli földrészek erdőpusztulásairól és természeti károkról szólnak a hírek.
A romantikus érzéseink azonban elfeledtetik velünk, hogy a faanyagot és a fából készült termékeket egy iparág juttatja el hozzánk, és tudatos tevékenységek eredményei. Sokan nem értik, ezért nem is szeretik az erdőkkel való gazdálkodást, pedig minden erdész azon dolgozik, hogy a fák és az erdők hasznait élvezhessük, és mégis tartósan megmaradjanak nekünk. 
Image
A Nyugat magyarországi Egyetem, Erdőmérnöki Kar, Erdővagyon gazdálkodási Intézete és a Fertő Hanság Nemzeti Park együttműködésének eredményeként 2009 decemberében indult el az „Erdővel, fával a holnapért” elnevezésű projekt. A szervezők elsődleges célja, hogy bemutassák, milyen fontos szerepet játszanak hétköznapi életünkben az erdők és a fából készült termékek.
Közel 100 óvoda és iskola több mint 15 ezer diákja vesz részt a gyerekek környezettudatos szemléletének kialakítását segítő eseménysorozaton. Az EU támogatásával megvalósuló programhoz Győr, Sopron, Csorna, Kapuvár, Pápa, Szombathely, Zalaegerszeg, Nagykanizsa mellett Békéscsabáról és Gyuláról is csatlakoztak nevelési oktatási intézmények.
Image
Erdészeti és természetvédelmi szakemberek, valamint az Erdőmérnöki Kar oktatóinak közreműködésével a Benedek Elek Pedagógiai Kar munkatársai készítették fel a programba jelentkező pedagógusokat 2010 májusában és júniusában Gyulán, Fertőújlakon és Sarródon. Az óvodák és iskolák a rendelkezésre bocsátott pedagógiai programok és kellékek segítségével az ősz folyamán tematikus napokat és szakköröket rendeznek saját intézményeikben.
Ezeken a rendezvényeken a résztvevők játékos foglalkozásokon keresztül ismerhetik meg a sokszínű erdei szolgáltatásokat, és az erdők különböző célokra történő használatának szabályait. A gyerekek elmélyíthetik ismereteiket a fa mint alapanyag és energiahordozó takarékos felhasználási lehetőségeiről, valamint azon előnyös tulajdonságairól, amelyek miatt ősidőktől fogva használjuk. A program tartalmi üzenetei bemutatják, hogy a fák kivágása nem jelenti az erdők halálát, és hogy a fatermékek környezetbarátak, amelyek használata sokkal kíméletesebb hatással van a környezetre, mint más megoldások. A játékos feladatok népszerűsítik az erdei kirándulási lehetőségeket, felhívják a figyelmet a tudatos gazdálkodás szerepére, és ösztönzik a környezetbarát viselkedést, mint például a szemetelés és a rongálások elkerülése.
A pedagógusok és az erdészek közötti több éves együttműködésnek köszönhetően ma már egyre gyakoribbak a fentihez hasonló programok. Az ezeken szerzett tapasztalatok, és az évek során felépített tananyagok mára lehetőséget teremtettek arra, hogy az Erdőmérnöki Kar elindítsa erdőpedagógiai képzéseit nem csak a nappali tagozatos hallgatók, hanem felsőfokú továbbképzés keretében az erdőpedagógia iránt érdeklődő pedagógusok és erdész végzettségű szakemberek számára is. Schiberna Endre mob.: +36 20 521 4000 tel/fax: +36 99 518 201 9400 Sopron, Bajcsy-Zsilinszky u. 4. Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. www.hatarjaro.hu


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.