Az Ipoly Erdő projektzárása a Váci Világi Vigalomban (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Július 24-én tartották - az Ipoly Erdő Zrt. nyertes pályázatának köszönhetően - a Közép-magyarországi Operatív Program keretében európai uniós támogatással megvalósult, az élő és élettelen természeti értékek megőrzését, illetve rehabilitációját szolgáló természetvédelmi projekt zárórendezvényét Vácott. A 221 889 600 forintos összköltségű, 199 700 640 forint értékű uniós ráfordítással megvalósított beruházások során a vagyonkezelő erdőgazdaság mintegy 200 helyszínen végzett természetvédelmi és természetmegőrző beavatkozásokat a Börzsöny, a Naszály és a Cserhát védett területein, ezzel kedvező hatású, hosszú távú ökológiai folyamatokat indítva el.

- Társaságunk a célterületen sikerrel fékezte meg az agresszíven terjeszkedő, idegenhonos fajok egyedszámát, segítve a tájra jellemző fafajok és az erdőt alkotó eredeti állomány újra megtelepedését. – ismertette a fejlesztéseket Lengyel László, az Ipoly Erdő Zrt. közönségkapcsolati vezetője. Az erdő térnyerésének megállítására, a kaszálórétek flórájának és faunájának megőrzésére 120 hektáron végeztünk rehabilitációs tevékenységet, visszaállítva a börzsönyi rétek fél évszázaddal ezelőtti arcát. Azok közül, akik őrizték még emlékezetükben ezeknek a réteknek a fél évszázaddal ezelőtti képét, többen megköszönték a munkánkat, és gratuláltak hozzá. Tizenöt kisebb tavat érintettek azok a - kisvizes élőhelyeket sújtó, eutrofizációs folyamatokat mérséklő - természetvédelmi beavatkozásaink, amelyektől a védett kétéltűek és hüllők szaporodásában várunk pozitív változásokat. A kotrásokon túl vízpótlásra került sor a Bajdázói-tónál, ahol a több tízmillió forintos műszaki beavatkozás részeként a vízkormányzó műveket és a gátat is felújítottuk. A projekt kiterjedt a Dél-Börzsönyben élő vörös könyves hungaricumunk, a magyarföldi husáng, valamint a kiemelt értéket képviselő nagymarosi szelídgesztenyés védelmére is, amelyet egy tengerentúlról behurcolt gombabetegség, a kéregrák támadott meg. A projektterületen található közel 120 foglalt forrásból (a területen lévő mintegy 400-ból) erdőgazdaságunk - szigorú természetvédelmi szempontokat követve - félszázat azért tisztított meg és állított helyre, hogy kedvezőbb életfeltételeket teremtsen az ott élő növény- és állatfajokból kialakuló életközösségek számára, melyek hosszú távú fennmaradását ezzel biztosítottnak látjuk. Beruházásaink leglátványosabb eleme azonban kétségkívül annak a három tanösvénynek a kialakítása volt, amely a Börzsöny természeti környezetével és változatos élővilágával ismerteti meg a látogatókat. Az óvodás korosztálynak és a kerekeken érkezőknek (értjük ez alatt a mozgáskorlátozottakat, babakocsival kiránduló családokat) a 600 méter hosszú, akadálymentesített Váci-ovis tanösvényünket ajánljuk. Mindenképpen érdemes felkeresni a Törökmezői tanösvényünket, amely egyedülálló kilátást nyújt a Dunakanyarra, valamint a Bernecebarátiból induló 800 méteres természetvédelmi tanösvényünket, ahol Sisa Pista, a hírhedt nógrádi betyár nyomába eredhetünk. Tanösvényeink mentén odútelepeket is létesítettünk, ahol a Börzsönyben élő madárvilággal ismerkedhetnek a látogatók – foglalta össze a beruházásokat a közönségkapcsolati vezető.

A meghívott vendégek erdészeti szakemberek vezetésével a projekt által érintett Cserhátban, autentikus helyszínen tekinthették meg a termőhelyidegen társulások pannon cseres tölgyes, pannon gyertyános tölgyes és egyéb őshonos társulásokká való átalakítását célzó élőhelyvédelmi beavatkozásokat.

A Váci Világi Vigalomban került sor az „Ember az erdőben” című kreatív fotópályázat nyerteseinek díjazására. A díjakat Haraszti Gyula, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgató-helyettese és Lengyel László közönségkapcsolati vezető adta át a legjobb alkotások szerzőinek. A legsikeresebb fotókból rendezett kiállítás számos érdeklődő figyelmét magára vonta a váci vigasságon.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.