Magyar–Mongol Kulturális Nap az ERTI püspökladányi arborétumában (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
Fotó: Csiha Dénes Imre

2010. szeptember 6. - A mongol és magyar erdészeti kutatási együttműködés hivatalos kereteket ölthet Az Erdészeti Tudományos Intézet Püspökladányi Arborétuma adott helyt szeptember 4-én a II. Magyar–Mongol Kulturális Nap rendezvénynek. A két ország között 60 évvel ezelőtt létesültek a diplomáciai kapcsolatok. E jubileum alkalmából szervezte a színvonalas programot a Jurtakör Nonprofit Kft.
Kiss Tamás, a Jurtakör alapító tagja, a program bevezetőjeként ismertette, hogy a hagyományos magyar népi kultúra ápolása mellett a belső ázsiai népek kultúrájának megismerésével is foglalkoznak. Négy évvel ezelőtt szervezték meg az I. Magyar–Mongol Kulturális Napot Püspökladányban, amely akkor a mongol állam 800 éves fennállása előtt tisztelgett.
Programnyitó beszédében Arnóth Sándor Püspökladány polgármestere, országgyűlési képviselő, az Interparlamentáris Unió Magyar–Mongol baráti tagozatának alelnöke a város nevében kifejezte a település nagyrabecsülését és örömét, hogy vendégül láthattuk dr. Omboosuren Erdenechimeg mongol nagykövetasszonyt és a magyarországi mongol közösség tagjait. Utalt arra, hogy vannak közös értékeink. Ilyen a történelmi múlt, ami összeköt bennünket. Ezért, támogatja a város mindazon kezdeményezéseket, amelyek e közös történelmi múlt megismerését és továbbörökítését célozzák meg.
Image
Dr. Omboosuren Erdenechimeg nagykövetasszony elmondta, hogy ez a program a jubileumi rendezvénysorozat részeként a Magyar–Mongol kulturális, oktatási és tudományos kapcsolatok számára kiemelt jelentőséggel bír. Utalt arra, hogy Magyarország és Mongólia között hagyományosan jó az együttműködés, amely mindig tartalmas elemeket hordozott. Örömmel közölte, hogy politikai téren is erősödik, és egyre eredményesebb az együttműködés. A két ország kulturális, tudományos és diplomáciai képviselői folyamatos, személyes kapcsolatot tartanak fenn egymással.
A rendezvény módot adott arra is, hogy a mongol és magyar részről egyaránt szorgalmazott erdészeti kutatási együttműködés hivatalos kereteket ölthessen. Az együttműködés fókuszában a száraz termőhelyi körülmények között élő növények és növénytársulások megismerése áll. A megbeszélésen a nagykövetasszony mellett részt vett Sumija Betzana konzul is.
A rendezvényen színes program várta a közönséget. A nádudvari Népi Kismesterségek, Szolgáltató Mesterségek Szakiskolájának tanulói és tanárai tartottak foglalkozásokat, melyek során a nemezeléssel, fafaragással, bőrművességgel és kötélfonással ismerkedhettek meg az érdeklődők. Számos népi játékot is bemutattak. Eközben a Sárréti Íjász Egyesület vezetésével íjászversenyen vehettek részt a vállalkozó kedvű látogatók. Ez alkalomból állították és szentelték fel az egyesület új jurtáját is, amelyben Purevjav Batmyagmar festőművész képeiből nyílt tárlat. A látogatók megtekinthették Kiss Tamás mongóliai tanulmányútján készült fényképeiből összeállított kiállítást is.
Image
A nap folyamán az érdeklődők meghallgathatták az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészkara Belső-ázsiai Tanszékének vezetője, dr. Birtalan Ágnes lebilincselő előadását a mongol sámánizmus hagyományairól.
A vendégek megvendégeléséről a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft., a Server2000 Kft. gondoskodott. Hozzájuk csatlakoztak a program mongol vendégei, akik a rendezvény tiszteletére bemutatták, hogyan történik hagyományos mongol módon a juh levágása és feldolgozása, majd elkészítették a tradicionális mongol főtt birkaételt, a „horhog”-ot.
Image
A nap végén Alexander Horsch népzenekutató előadását hallgatták meg a kitartó érdeklődők. Előadása során több mint két tucat hangszer megszólaltatásával mutatta be a magyar, mongol és más türk eredetű népek népdalait, fergeteges hangulatot varázsolva a lelkes közönség számára. Rásó János




© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.